Bird wprowadzi Radje do HoF

Tegoroczna ceremonia wprowadzenia nowych członków Hall of Fame odbędzie się już za kilka dni, a dokładniej mówiąc 7 września w Springfield. Tak jak informowaliśmy jakiś czas temu, trzech wprowadzanych to byli zawodnicy Boston Celtics – Ray Allen, Dino Radja oraz Charlie Scott. Wszyscy otrzymali możliwość wyboru innego członka Hall of Fame, który ma dokonać samego wprowadzenia. Teraz wiemy już, na kogo postawili – w ceremonii udział wezmą więc również takie bostońskie legendy jak Larry Bird, Bill Russell czy Dave Cowens. Ten pierwszy wprowadzi Radje, choć warto przypomnieć, że obaj zawodnicy nie mieli okazji zagrać ze sobą w barwach Celtics – Chorwat trafił do Bostonu rok po zakończeniu kariery przez Birda.

Lista zawodników związanych z Boston Celtics, którzy trafią do Galerii Sław znacznie się w tym roku powiększy. Wśród kilkunastu nominowanych mamy trzech graczy bezpośrednio z Bostonem powiązanych:

  • Ray Allen – mistrz z 2008 roku, który w Bostonie spędził pięć lat (2007-2012). Drugie mistrzostwo (w 2013 roku) zdobył już w barwach Heat, choć to w barwach Celtics trafił znacznie więcej wielkich rzutów. Do dziś przez wielu fanów nielubiany, jednak trzeba powiedzieć wprost, że nie byłoby mistrzostwa w 2008 roku, gdyby nie Ray Allen. Wprowadzi go Reggie Miller.
  • Dino Radja – w Bostonie spędził tylko cztery lata (1993-1997), trafiając akurat na jeden z gorszych okresów w historii zespołu. Przez te cztery sezony notował jednak bardzo dobre 16.7 punktów oraz 8.4 zbiórek na mecz. Sukcesy odnosił również w Europie oraz razem z reprezentacją Jugosławii i potem Chorwacji. Będzie ósmym Europejczykiem i dopiero trzecim Chorwatem w Hall of Fame. Wprowadzi go Larry Bird.
  • Charlie Scott – w NBA spędził osiem lat: wybrany przez Celtics w siódmej rundzie draftu w 1970 roku, do Bostonu trafił dopiero w 1975 roku, bo początkowo grał w lidze ABA. Trzykrotny all-star, mistrz ligi z 1976 roku właśnie z Celtami. Wprowadzą go Dave Cowens, Julius Erving, Larry Brown, James Worthy, Jerry Colangelo, Roy Williams oraz Spencer Haywood.

Prócz tej trójki, w tym roku do Hall of Fame dołączą również: Mo Cheeks (wprowadzą go Billy Cunnigham i Julius Erving), Charles Driessell (John Thompson, Mike Krzyzewski, George Raveling), Grant Hill (Isiah Thomas, Mike Krzyzewski, Patrick Ewing, Alonzo Mourning), Jason Kidd (Gary Payton), Steve Nash (Don Nelson), Katie Smith (Dawn Staley), Tina Thompson (Cheryl Miller), Ora Mae Washington, Rod Thorn (Jerry West) oraz Rick Welts (Bill Russell, Lenny Wilkens, Annie Meyers, Russ Granik, David Stern).