Celtics korzystają z opcji

Boston Celtics wykorzystali opcje w kontraktach Jaylena Browna, Guerschona Yabusele oraz Jaysona Tatuma na sezon 2019/20. Nie jest to duże zaskoczenie, jeśli chodzi o Browna i Tatuma, gdyż można się było tego spodziewać. Zdecydowanie większą niewiadomą była przyszłość francuskiego zawodnika, który nie pełni w Bostonie takiej roli jak wspomniana dwójka, lecz mimo to Celtowie z opcji zespołu skorzystali. Tym samym cała trójka ma kontrakty ważne aż do końca sezonu 2019/20 – w przypadku Browna będzie to czwarty rok umowy, a dla Tatuma i Yabusele rok numer trzy. Ten ostatni cały czas nie może być jednak pewny swojej przyszłości w Beantown, tym bardziej przy rosnącej pozycji Roberta Williamsa.

Nikt nie miał wątpliwości, że Celtowie skorzystają z opcji zespołu w umowach dwójki swoich najbardziej utalentowanych młodych graczy – zarówno Jayson Tatum, jak i Jaylen Brown zrobili w przeciągu ostatniego roku ogromny postęp i obaj prowadzili osłabiony bostoński skład w tegorocznej fazie play-off. Jasne było więc, że ich umowy zostaną przedłużone. Nie można było mieć takiej pewności w przypadku trzeciego gracza, co do którego Celtics musieli podjąć decyzję – Guerschon Yabusele miał przeciętny debiutancki rok bez dużej roli w drużynie.

Mimo to, bostoński zarząd zdecydował się przedłużyć umowę Francuza o jeden rok. Wybrany z szesnastką w drafcie w 2016 roku podkoszowy cały czas ma spory potencjał, a na dodatek jego umowa – o wartości $3.1 miliona dolarów na sezon 2019/20 – może też ewentualnie zostać wykorzystana w wymianie. Z kolei jeśli chodzi o pozostałą dwójkę to opcja Browna warta jest $6.5 miliona, natomiast Tatuma nieco więcej, bo $7.8 miliona dolarów. Prócz nich, jeszcze tylko Gordon Hayward, Marcus Smart i Robert Williams mają gwarantowane umowy na sezon 2019/20.