Nowe reguły w All-Star Game

NBA ogłosiła we wtorek, że od przyszłego roku zmienia format All-Star Game. Od teraz, zespoły nie będą już tworzone na podstawie dwóch konferencji, czyli Wschodu i Zachodu, lecz składy drużyn będą wybierane przez dwóch kapitanów. Kapitanami będą zawodnicy z największą ilością  głosów z każdej konferencji, natomiast taka zmiana oznacza, że LeBron James będzie mógł zagrać np. z Kevinem Durantem w jednym zespole. Znikną bowiem podziały między graczami z różnych konferencji, ale przy tym pojawią się też pewne osobiste preferencje. Czy jeśli LeBron wygra głosowanie to nie będzie miał nic przeciwko, aby w jego drużynie znalazł się Kyrie Irving? A jak poczuje się gracz wybrany jako ostatni?

To oczywiście tak pół żartem, pół serio, natomiast zmiany rzeczywiście wprowadzają powiew świeżości do All-Star Game i jak się okazuje, zawodnicy już od lat walczyli, aby takie zmiany weszły w życie. Nie zmienia się za to system głosowania: piątkę starterów nadal wybierać będą kibice (50 procent siły głosu), sami gracze (25 procent) oraz panel mediów (25 procent). Siedmiu rezerwowych wybiorą za to trenerzy z obu konferencji. Jeszcze ciekawiej będzie jednak potem, a więc w momencie All-Star Draft, kiedy kapitanowie zaczną kompletowanie swoich drużyn.

Kapitanami będą dwaj gracze, którzy w swojej konferencji dostali najwięcej głosów. W zeszłym roku byliby to Steph Curry oraz LeBron James. Kapitanowie wybieranie zaczną od pozostałych starterów i to oni muszą zostać wybrani jako pierwsi, aby to nadal ta dziesiątka graczy wybrana przez kibiców, zawodników oraz media była starterami samego spotkania. Potem wybierani będą pozostali gracze aż każdy zespół będzie liczył po 12 all-starów. W sam proces przeprowadzenia zmian bardzo mocno zaangażowali się m.in. Chris Paul czy Michael Jordan.

Paul to oczywiście prezydent związku zawodników, która od lat sondowała tego typu pomysł i w końcu udało jej się go zrealizować. Jordan z kolei był przedstawicielem właścicieli i również zabiegał o to, aby liga te zmiany zaakceptowała. Po raz pierwszy nowy All-Star Game czeka nas więc już w 2018 roku w Los Angeles, a dokładniej 18 lutego w Staples Center. Nie wiemy jednak jeszcze, kiedy i w jakiej formie odbędzie się draft All-Starów – wiemy natomiast, że wyniki głosowania fanów, graczy i mediów poznamy 18 stycznia, a rezerwowych pięć dni później.