Austin Ainge dla BostonCeltics.pl!

Offseason trwa w najlepsze, dlatego to dobra okazja na małą niespodziankę dla wszystkich czytelników BostonCeltics.pl – wywiad z Austinem Ainge’em, a więc nie tylko synem Danny’ego Ainge’a, ale też osobą odpowiedzialną w Bostonie za sprawy personalne na stanowisku director of player personnel. Ainge odpowiedział nam na 20 pytań, zdradzając m.in. o co tak właściwie chodziło w sławnej już wymianie Celtów z Philadelphia 76ers. Ale w rozmowie z byłym skautem i trenerem Maine Red Claws, dowiadujemy się też na przykład, co Ainge sądzi o obecnym składzie Celtów, jaką rolę widzi w przyszłym sezonie dla Jaysona Tatuma, co do Bostonu mogą wnieć Aron Baynes, Marcus Morris czy Daniel Theis oraz jak pracuje mu się z Bradem Stevensem.

Wywiad stał się możliwy, gdyż to sam Ainge odezwał się do mnie za pośrednictwem… twittera, dziękując mi za robienie skrótów występów Ante Zizica w Europie oraz Guerschona Yabusele w Chinach. Oczywiście nie omieszkałem zapytać wtedy o możliwość przeprowadzenia wywiady, na co Ainge bardzo chętnie przystał i tak oto na łamach BostonCeltics.pl po raz pierwszy gościć będziemy człowieka, który dla Celtics rzeczywiście pracuje. Pod przetłumaczonym wywiadem jest też wersja oryginalna, by wywiad mogli też przeczytać anglojęzyczni kibice.

Zacznijmy od pytania, które bostońscy fani zadają sobie od jakiegoś miesiąca. Czy Celtics są dziś lepsi niż byli jeszcze dwa miesiące temu?

Tak myślę. Mamy sporo nowych elementów do naszej układanki i musimy zobaczyć, jak wszyscy ze sobą współgrają. Być może nie będziemy wiedzieć wszystkiego dopóki nie dostaniemy się do fazy play-off!

Czy Jayson Tatum rzeczywiście był numerem jeden na liście Celtów? Co takiego w nim zobaczyliśmy, że decyzja o transferze wyboru numer jeden przyszła tak łatwo?

Tak. Jayson ma wyjątkowe połączenie wzrostu, umiejętności, instynktów oraz charakteru. Jesteśmy bardzo optymistyczni, co do jego przyszłości.

Gdzie widzisz miejsce Tatuma w rotacji w przyszłym sezonie?

To zależy od tego, jak będzie grał. Mamy dobry zespół, który celuje wysoko. Wierzę, że znajdzie sobie w miejsce w rotacji, ale będzie musiał zapracować na swoje minuty. Jego zadaniem jest grać tak dobrze, by trener po prostu nie mógł ściągać go z parkietu!

Czy zespół wiedział o niższych projekcjach progu salary cap PRZED zrobieniem tamtego transferu, który poniekąd miał też pomóc w zrobieniu potrzebnego do maksymalnej umowy cap space?

Transfer z Philly w ogóle nie miał na uwadze tworzenia cap space. W tamtym czasie wiedzieliśmy mniej-więcej, ile będzie wynosił próg, ale w samej wymianie chodziło o to, aby dostać gracza, którego chcemy i wycisnąć z naszej dobrej pozycji tyle, ile się da.

Jaki był plan B na wypadek gdyby Gordon Hayward nie zdecydował się dołączyć do Celtics?

Nie mogę zdradzić wszystkich opcji, jakie wtedy weszłyby w życie, jednak mogę powiedzieć, że żadna z nich nie była tak dobra jak Gordon. Musieliśmy odpuścić wielu dobrych zawodników, kiedy czekaliśmy na decyzję Gordona. Tak bardzo go bowiem lubimy. Byliśmy więc bardzo podekscytowani, kiedy wybrał nas!

Jak ważne było to, aby podpisać w tym offseasonie umowę z Haywardem, jako że był to prawdopodobnie ostatni offseason na najbliższe lata, w którym zespół miał cap space?

Bardzo ważne. Talent, charakter i etyka pracy Gordona powinny pomóc nam wygrać wiele spotkań. Zawodnicy na poziomie all-star, będący na dodatek w prime, którzy sprawiają, że wszyscy na okło stają się lepsi, są bardzo trudni do zdobycia!

W jakich elementach Gordon Hayward może pomóc Celtom najbardziej?

Gordon jest bardzo wszechstronnym zawodnikiem. Może robić w zasadzie wszystko, ale myślę, że jego możliwości kreowania w ofensywie, zarówno dla siebie, jak i dla innych, pomogą nam najbardziej.

Jak bardzo Twoim zadaniem fani Celtics wpływają na decyzje wolnych agentów, kiedy ci myślą o grze w Bostonie?

Każdy, kto gra przeciwko Celtics i kto interesuje się NBA zdaje sobie sprawę, że mamy naprawdę wyjątkową grupę fanów. Są oczywiście inne hale, w których jest naprawdę głośno, jeśli zespół jest dobry, ale nie znam innego miejsca, w którym fani przejawialiby tak samo dużą pasję, zrozumienie i lojalaność jak ci nasi.

Jak pracuje się z Bradem Stevensem?

Brad to niesamowite połączenie talentu i pokory. Sprawia, że decyzje zarządu wyglądają bardzo dobrze, wyciągając maksimum możliwości z z zawodników. Świetnie się z nim współpracuje i to czysta frajda. Mam ogromny szacunek do ludzi, którzy są utalentowani i odnieśli sukces, ale potrafią schować swoje ego w całym tym procesie!

Jak bardzo Twoim zdaniem to sam Brad wpływa na decyzje wolnych agentów jak Horford czy oczywiście Hayward?

Ma ogromny wpływ! Zawodnicy ze sobą rozmawiają i wszyscy wiedzą, że Brad może pomóc im w rozwinięciu ich karier, korzystając z tej rodzinnej atmosfery, jaką staramy się tutaj stworzyć.

Czy jesteś zadowolony z obecnego składu? Czy jest jeszcze coś, czego Celtom brakuje z koszykarskiego punktu widzenia jak na przykład lepsza zbiórka, itp.?

Zespół zawsze może być lepszy, jednak uważam, że zawodnicy, których mamy w składzie oraz nasz doskonały sztab trenerów będą potrafili rozgryźć ewentualne słabości naszego zespołu. Być lepszym to nie zawsze znaczy dodać do składu zawodników. Często chodzi o wiarę i inwestowanie w graczy, których mamy.

W zespole będzie w przyszłym sezonie wielu niedoświadczonych graczy. Czy jest to coś, czym można się martwić, jako że powszechnym wierzeniem jest, iż aby odnieść sukces w fazie play-off potrzeba sporego wsparcia od weteranów?

Spodziewam się, że większość minut grać będą zawodnicy ze sporym doświadczeniem, ale wierzę też, że kilku naszych młodych zawodników będzie w stanie znaleźć sobie fajną rolę i pomóc nam zwyciężać, tak jak robili to w ostatnim sezonie Terry [Rozier] oraz Jaylen [Brown].

Czego oczekujesz od Jaylena Browna w jego drugim sezonie?

Spodziewam się przede wszystkim wzrostu jego regularności. W momencie, kiedy zawodnik nabiera doświadczenia, gra staje się dla niego wolniejsza i jest on w stanie robić wszystko to, co potrafi najlepiej, popełniając przy tym mniej błędów. Jaylen robił sporo znakomitych rzeczy dla naszego zespołu w ostatnim sezonie i myślę, że w przyszłym roku może robić tych rzeczy nawet więcej.

Rozwój Ante Zizica i Guerschona Yabusele. Kiedy zaczęliście widzieć to „coś” w tych zawodnikach, jak długo ich obserwowaliście, co myślisz o ostatnim sezonie i gdzie widzisz dla nich rolę w przyszłych rozgrywkach?

Guerschona po raz pierwszy zobaczyłem na eurocampie Adidasa trzy lata temu. Wyróżniał się imponującymi warunkami fizycznymi, ale pod względem umiejętności musiał jeszcze sporo poprawić. Sporą frajdą jest więc obserwować, jak się rozwija. Z kolei Ante po raz pierwszy widziałem na mistrzostwach świata do lat 19, gdy miał ograniczoną rolę. Naprawdę wyróżnił się dopiero zimą, gdy grał dla Cibony. Obaj są bardzo młodzi, ale to jednocześnie znakomici ludzie, którzy bardzo ciężko pracują, dlatego jesteśmy bardzo podekscytowani tym, co mogą wnieść do zespołu.

Co Daniel Theis może wnieść do stołu w Bostonie?

Daniel może grać zarówno na czwórce, jak i na piątce, a do tego może też grać w akcjach pick-and-pop, jak i pick-and-roll. Ta wszechstronność powinna pozwolić mu odnaleźć się wśród naszych podkoszowych zawodników.

Jak w Bostonie fitują Aron Baynes oraz Marcus Morris?

Aron wnosi do gry przede wszystkim sporo fizyczności. Może bronić w starciach z silniejszymi centrami, może też wykorzystywać zmiany krycia w ataku, może również pomóc nam na tablicach, a do tego dobrze rzuca wolne i jest w stanie trafić z półdystansu. Marcus jest z kolei kimś, kto może kryć nawet pięć pozycji, dobrze zagrać bez piłki i samemu stworzyć sobie pozycję do rzutu, jeśli jest taka potrzeba. Kilku najlepszych zawodników w lidze to skrzydłowi mogący grać na trójce i czwórce, a Marcus jest kolejnym graczem, którego możemy wysłać, aby zajął się nimi w obronie. Spodziewam się więc, że obaj będą dla nas wielkim wzmocnieniem!

Jak miewa się Isaiah Thomas i czy będzie gotów na start sezonu?

IT ma się dobrze. Spodziewamy się, że będzie gotów!

Czy jest coś, z czego nie jesteś zadowolony w tym offseasonie? Czy można spodziewać się kolejnych ruchów? Skład wydaje się być zapełniony aż zanadto, ale na rynku cały czas jest kilku ciekawych weteranów.

Jestem bardzo szczęśliwy z tego offseasonu. Myślę, że mamy bardzo dobry zespół, zarówno na tu i teraz, jak i na przyszłość. Nigdy nie wiadomo, czy będą jeszcze jakieś ruchy. Bardzo lubimy nasz skład, ale naszym zadaniem jest reagowanie na powstające w lidze okoliczności. Staramy się więc być przygotowani i gotowi na ciągle zmieniającą się ligę.

Jaki był Twój ulubiony moment z tych kilku ostatnich sezonów oraz jaki jest Twój ulubiony moment związany z Celtics ever?

Jeśli chodzi o ulubione wspomnienie z kiedykolwiek to z pewnością trudno jest wygrać z mistrzowską paradą, ale w ostatnim sezonie zdecydowanie poczułem emocje, kiedy IT zdobywał 53 punkty w dzień, w którym Chyna kończyłaby 23. urodziny. Nie uwierzyłbym w taki scenariusz, nawet gdyby był to film. To była wyjątkowa noc w Ogródku!

Kiedy możemy spodziewać się ceremonii zastrzeżenia numeru Paula Pierce’a?

Nie wiem, kiedy dokładnie to się stanie, ale wiem, że Paul miał zdecydowanie za dużo game-winnerów i clutch-rzutów, aby zmieścić je na jednym klipie wideo. Ten gość był niesamowity.

Wow, OGROMNE dzięki! Świetny wgląd w sytuację Celtics. Dziękuję, Trenerze!

Dzięki za relacjonowanie o poczynaniach Celtów!