Austin Ainge dla BostonCeltics.pl!

Offseason trwa w najlepsze, dlatego to dobra okazja na małą niespodziankę dla wszystkich czytelników BostonCeltics.pl – wywiad z Austinem Ainge’em, a więc nie tylko synem Danny’ego Ainge’a, ale też osobą odpowiedzialną w Bostonie za sprawy personalne na stanowisku director of player personnel. Ainge odpowiedział nam na 20 pytań, zdradzając m.in. o co tak właściwie chodziło w sławnej już wymianie Celtów z Philadelphia 76ers. Ale w rozmowie z byłym skautem i trenerem Maine Red Claws, dowiadujemy się też na przykład, co Ainge sądzi o obecnym składzie Celtów, jaką rolę widzi w przyszłym sezonie dla Jaysona Tatuma, co do Bostonu mogą wnieć Aron Baynes, Marcus Morris czy Daniel Theis oraz jak pracuje mu się z Bradem Stevensem.

Wywiad stał się możliwy, gdyż to sam Ainge odezwał się do mnie za pośrednictwem… twittera, dziękując mi za robienie skrótów występów Ante Zizica w Europie oraz Guerschona Yabusele w Chinach. Oczywiście nie omieszkałem zapytać wtedy o możliwość przeprowadzenia wywiady, na co Ainge bardzo chętnie przystał i tak oto na łamach BostonCeltics.pl po raz pierwszy gościć będziemy człowieka, który dla Celtics rzeczywiście pracuje. Pod przetłumaczonym wywiadem jest też wersja oryginalna, by wywiad mogli też przeczytać anglojęzyczni kibice.

Zacznijmy od pytania, które bostońscy fani zadają sobie od jakiegoś miesiąca. Czy Celtics są dziś lepsi niż byli jeszcze dwa miesiące temu?

Tak myślę. Mamy sporo nowych elementów do naszej układanki i musimy zobaczyć, jak wszyscy ze sobą współgrają. Być może nie będziemy wiedzieć wszystkiego dopóki nie dostaniemy się do fazy play-off!

Czy Jayson Tatum rzeczywiście był numerem jeden na liście Celtów? Co takiego w nim zobaczyliśmy, że decyzja o transferze wyboru numer jeden przyszła tak łatwo?

Tak. Jayson ma wyjątkowe połączenie wzrostu, umiejętności, instynktów oraz charakteru. Jesteśmy bardzo optymistyczni, co do jego przyszłości.

Gdzie widzisz miejsce Tatuma w rotacji w przyszłym sezonie?

To zależy od tego, jak będzie grał. Mamy dobry zespół, który celuje wysoko. Wierzę, że znajdzie sobie w miejsce w rotacji, ale będzie musiał zapracować na swoje minuty. Jego zadaniem jest grać tak dobrze, by trener po prostu nie mógł ściągać go z parkietu!

Czy zespół wiedział o niższych projekcjach progu salary cap PRZED zrobieniem tamtego transferu, który poniekąd miał też pomóc w zrobieniu potrzebnego do maksymalnej umowy cap space?

Transfer z Philly w ogóle nie miał na uwadze tworzenia cap space. W tamtym czasie wiedzieliśmy mniej-więcej, ile będzie wynosił próg, ale w samej wymianie chodziło o to, aby dostać gracza, którego chcemy i wycisnąć z naszej dobrej pozycji tyle, ile się da.

Jaki był plan B na wypadek gdyby Gordon Hayward nie zdecydował się dołączyć do Celtics?

Nie mogę zdradzić wszystkich opcji, jakie wtedy weszłyby w życie, jednak mogę powiedzieć, że żadna z nich nie była tak dobra jak Gordon. Musieliśmy odpuścić wielu dobrych zawodników, kiedy czekaliśmy na decyzję Gordona. Tak bardzo go bowiem lubimy. Byliśmy więc bardzo podekscytowani, kiedy wybrał nas!

Jak ważne było to, aby podpisać w tym offseasonie umowę z Haywardem, jako że był to prawdopodobnie ostatni offseason na najbliższe lata, w którym zespół miał cap space?

Bardzo ważne. Talent, charakter i etyka pracy Gordona powinny pomóc nam wygrać wiele spotkań. Zawodnicy na poziomie all-star, będący na dodatek w prime, którzy sprawiają, że wszyscy na okło stają się lepsi, są bardzo trudni do zdobycia!

W jakich elementach Gordon Hayward może pomóc Celtom najbardziej?

Gordon jest bardzo wszechstronnym zawodnikiem. Może robić w zasadzie wszystko, ale myślę, że jego możliwości kreowania w ofensywie, zarówno dla siebie, jak i dla innych, pomogą nam najbardziej.

Jak bardzo Twoim zadaniem fani Celtics wpływają na decyzje wolnych agentów, kiedy ci myślą o grze w Bostonie?

Każdy, kto gra przeciwko Celtics i kto interesuje się NBA zdaje sobie sprawę, że mamy naprawdę wyjątkową grupę fanów. Są oczywiście inne hale, w których jest naprawdę głośno, jeśli zespół jest dobry, ale nie znam innego miejsca, w którym fani przejawialiby tak samo dużą pasję, zrozumienie i lojalaność jak ci nasi.

Jak pracuje się z Bradem Stevensem?

Brad to niesamowite połączenie talentu i pokory. Sprawia, że decyzje zarządu wyglądają bardzo dobrze, wyciągając maksimum możliwości z z zawodników. Świetnie się z nim współpracuje i to czysta frajda. Mam ogromny szacunek do ludzi, którzy są utalentowani i odnieśli sukces, ale potrafią schować swoje ego w całym tym procesie!

Jak bardzo Twoim zdaniem to sam Brad wpływa na decyzje wolnych agentów jak Horford czy oczywiście Hayward?

Ma ogromny wpływ! Zawodnicy ze sobą rozmawiają i wszyscy wiedzą, że Brad może pomóc im w rozwinięciu ich karier, korzystając z tej rodzinnej atmosfery, jaką staramy się tutaj stworzyć.

Czy jesteś zadowolony z obecnego składu? Czy jest jeszcze coś, czego Celtom brakuje z koszykarskiego punktu widzenia jak na przykład lepsza zbiórka, itp.?

Zespół zawsze może być lepszy, jednak uważam, że zawodnicy, których mamy w składzie oraz nasz doskonały sztab trenerów będą potrafili rozgryźć ewentualne słabości naszego zespołu. Być lepszym to nie zawsze znaczy dodać do składu zawodników. Często chodzi o wiarę i inwestowanie w graczy, których mamy.

W zespole będzie w przyszłym sezonie wielu niedoświadczonych graczy. Czy jest to coś, czym można się martwić, jako że powszechnym wierzeniem jest, iż aby odnieść sukces w fazie play-off potrzeba sporego wsparcia od weteranów?

Spodziewam się, że większość minut grać będą zawodnicy ze sporym doświadczeniem, ale wierzę też, że kilku naszych młodych zawodników będzie w stanie znaleźć sobie fajną rolę i pomóc nam zwyciężać, tak jak robili to w ostatnim sezonie Terry [Rozier] oraz Jaylen [Brown].

Czego oczekujesz od Jaylena Browna w jego drugim sezonie?

Spodziewam się przede wszystkim wzrostu jego regularności. W momencie, kiedy zawodnik nabiera doświadczenia, gra staje się dla niego wolniejsza i jest on w stanie robić wszystko to, co potrafi najlepiej, popełniając przy tym mniej błędów. Jaylen robił sporo znakomitych rzeczy dla naszego zespołu w ostatnim sezonie i myślę, że w przyszłym roku może robić tych rzeczy nawet więcej.

Rozwój Ante Zizica i Guerschona Yabusele. Kiedy zaczęliście widzieć to „coś” w tych zawodnikach, jak długo ich obserwowaliście, co myślisz o ostatnim sezonie i gdzie widzisz dla nich rolę w przyszłych rozgrywkach?

Guerschona po raz pierwszy zobaczyłem na eurocampie Adidasa trzy lata temu. Wyróżniał się imponującymi warunkami fizycznymi, ale pod względem umiejętności musiał jeszcze sporo poprawić. Sporą frajdą jest więc obserwować, jak się rozwija. Z kolei Ante po raz pierwszy widziałem na mistrzostwach świata do lat 19, gdy miał ograniczoną rolę. Naprawdę wyróżnił się dopiero zimą, gdy grał dla Cibony. Obaj są bardzo młodzi, ale to jednocześnie znakomici ludzie, którzy bardzo ciężko pracują, dlatego jesteśmy bardzo podekscytowani tym, co mogą wnieść do zespołu.

Co Daniel Theis może wnieść do stołu w Bostonie?

Daniel może grać zarówno na czwórce, jak i na piątce, a do tego może też grać w akcjach pick-and-pop, jak i pick-and-roll. Ta wszechstronność powinna pozwolić mu odnaleźć się wśród naszych podkoszowych zawodników.

Jak w Bostonie fitują Aron Baynes oraz Marcus Morris?

Aron wnosi do gry przede wszystkim sporo fizyczności. Może bronić w starciach z silniejszymi centrami, może też wykorzystywać zmiany krycia w ataku, może również pomóc nam na tablicach, a do tego dobrze rzuca wolne i jest w stanie trafić z półdystansu. Marcus jest z kolei kimś, kto może kryć nawet pięć pozycji, dobrze zagrać bez piłki i samemu stworzyć sobie pozycję do rzutu, jeśli jest taka potrzeba. Kilku najlepszych zawodników w lidze to skrzydłowi mogący grać na trójce i czwórce, a Marcus jest kolejnym graczem, którego możemy wysłać, aby zajął się nimi w obronie. Spodziewam się więc, że obaj będą dla nas wielkim wzmocnieniem!

Jak miewa się Isaiah Thomas i czy będzie gotów na start sezonu?

IT ma się dobrze. Spodziewamy się, że będzie gotów!

Czy jest coś, z czego nie jesteś zadowolony w tym offseasonie? Czy można spodziewać się kolejnych ruchów? Skład wydaje się być zapełniony aż zanadto, ale na rynku cały czas jest kilku ciekawych weteranów.

Jestem bardzo szczęśliwy z tego offseasonu. Myślę, że mamy bardzo dobry zespół, zarówno na tu i teraz, jak i na przyszłość. Nigdy nie wiadomo, czy będą jeszcze jakieś ruchy. Bardzo lubimy nasz skład, ale naszym zadaniem jest reagowanie na powstające w lidze okoliczności. Staramy się więc być przygotowani i gotowi na ciągle zmieniającą się ligę.

Jaki był Twój ulubiony moment z tych kilku ostatnich sezonów oraz jaki jest Twój ulubiony moment związany z Celtics ever?

Jeśli chodzi o ulubione wspomnienie z kiedykolwiek to z pewnością trudno jest wygrać z mistrzowską paradą, ale w ostatnim sezonie zdecydowanie poczułem emocje, kiedy IT zdobywał 53 punkty w dzień, w którym Chyna kończyłaby 23. urodziny. Nie uwierzyłbym w taki scenariusz, nawet gdyby był to film. To była wyjątkowa noc w Ogródku!

Kiedy możemy spodziewać się ceremonii zastrzeżenia numeru Paula Pierce’a?

Nie wiem, kiedy dokładnie to się stanie, ale wiem, że Paul miał zdecydowanie za dużo game-winnerów i clutch-rzutów, aby zmieścić je na jednym klipie wideo. Ten gość był niesamowity.

Wow, OGROMNE dzięki! Świetny wgląd w sytuację Celtics. Dziękuję, Trenerze!

Dzięki za relacjowanie o poczynaniach Celtów!


We are deep in the offseason so it’s good time to get some insight from… Austin Ainge! Boston’s director of player personnel spoke to BostonCeltics.pl and answered on 20 questions, talking about current Celtics roster, the role for Jayson Tatum, the fit for Aron Baynes, Marcus Morris or Daniel Theis and the importance of Brad Stevens.

I’ve got to make this interview when Austin himself contacted me on twitter to thank me for doing Ante Zizic’s and Guerschon Yabusele’s highlights. I had to make the most of this opportunity so I asked him for interview and he happily agreed and for the first time ever we have someone who actually works for the Celtics on BostonCeltics.pl!

Let’s start with a question that some Boston fans are asking for about a month now. Are the Celtics better now than they were two months ago?

I think so. We have a lot of new pieces and we have to see how everyone fits together. We may not know the full answer until we get to the playoffs!

Was Jayson Tatum really on top of Celtics draft board? What did you guys see in him that make the decision to trade away the first pick much easier?

Yes. Jayson’s combination of size, skill, instincts, and character are very unique. We are vey optimistic about his future.

Where do you see Tatum in the rotation next year?

Depends how he plays. We have a good team with lofty goals. I believe he can do it, but will have to earn his minutes. His job to play so well coach can’t take him off the floor!

Did the team know about the lower projections of salary cap BEFORE making that trade in regard to making needed cap room for max deal?

The trade with Philly was not about cap space at all. We knew around what the cap would be, but that trade was about getting the player we wanted and maximizing the position we were in.

What was the plan B if Gordon Hayward hadn’t decided to join the Celtics?

I can’t tell you all the options we would have explored, but none were as good as having Gordon. We had to let many good options pass by while we were waiting for Gordon. That’s how much we liked him. We were very excited when he said yes!

How important it was to land Hayward this offseason as this was probably the last offseason with cap space in a long time?

Very important. Gordon’s talent, character, and work ethic should help us win a lot of games. All star players, in their prime, that make everyone around them better are not easy to come by!

Where do you think Gordon Hayward can help Celtics the most?

Gordon is a very well rounded player. He can do everything, but I think his offensive creation ability, for himself and others, will help us the most.

How much do you think Celtics fans impact the free agents when they are thinking about playing in Boston?

Anyone who plays against the Celtics and follows the NBA knows that we have a special group of fans. There are other arenas that get loud if they happen to have a good team, but I am not aware of anywhere else that has our fans combination of passion, understanding and loyalty.

How’s it been working with Brad Stevens?

Brad is an amazing combination of ability and humility. He makes us look good in the front office by getting the most out of the players and he is cooperative, collaborative and fun to work with. I have great respect for successful and talented people that can keep their ego out of the process!

How much do you think Brad factors in decisions of free agents like Horford and obviously Hayward?

Huge factor! These players talk and they all know that Brad can help them in their careers within the family atmosphere we try and create here.

Are you happy about current roster? Is there anything the Celtics are still lacking from the basketball standpoint like rebounding, etc.?

A team can always get better, but I believe the players we have on the roster and our excellent coaches can figure out how to work around any weakness. Improvement is not always about adding players. It is often about believing in and investing in the players we have.

There will be a lot of unexperienced players on a roster next year. Is that something that may be concerning as there’s believe that you need some more veteran presence to succed in the playoffs?

I predict that the bulk of our minutes will be played by players with lots of experience, but I believe that a few of our young guys will be able to carve a role and help us win much like Terry and Jaylen were able to do last year.

What are you excepting from Jaylen Brown in his second year?

I am expecting a jump in consistency from Jaylen. As players get more experience, the game slows down and they are able to do the good things they do, but with fewer mistakes. Jaylen did some great things for us last year and I think he can do even more this year.

The growth of Ante Zizic and Guerschon Yabusele. When did the Celtics start to see something in this guys, for how long did you observe them, what do you think about last season and how do you see their role in Celtics next season?

First time I saw Guerschon was at the Adidas eurocamp 3 years ago. The physical tools were impressive and stood out, but his skill level had a ways to go. It has been fun to watch him improve. Ante I first saw at the u19 world championships in a limited role. He really stood out that winter playing for Cibona Zagreb. They are both young, but great people and hard workers so we are excited for what they can bring.

What can Daniel Theis bring to the table in Boston?

Daniel can play both front court positions and can both pick and pop and pick and roll to the rim. That versatility should allow him to fit in with any combination of our front court players.

Where do you see Aron Baynes and Marcus Morris fit?

Aron brings a physicality to the game. He can guard the stronger center matchups, he can punish switches on offense, he can help us on the boards, and he can make free throws and mid range shots. Marcus is a guy that can switch and guard 1-5 on defense, can make shots off the ball, and can create for himself if needed. Some of the best players in the game are these 3-4 hybrid forwards, and Marcus gives us another guy we can put on them. I expect both guys to contribute in a big way for us!

How’s Isaiah doing and will he be ready for the start of the season?

IT is doing well. We are expecting him to be ready!

Is there anything you are not happy about this offseason? Will there be some more moves? Roster seems stacked right now but there are still plenty nice veteran options on the market.

I am very happy about this off-season. I think we have a very good team for the short and long term. Once can never know if more moves will be made. We are like our team a lot, but so much of our job is reacting to circumstances that arise around the league. We try to stay prepared and ready for an ever-changing landscape.

What was your favorite moment from last copule of seasons and what is your all-time favorite Celtics moment?

Hard to beat riding in the Championship Parade for all time memories, but this year I definitely felt the emotion of IT scoring 53 on what would have been Chyna’s 23rd birthday. If it were a movie, I wouldn’t have believed it. Special night to be in the Garden!

When can we except Paul Pierce’s jersey retirement?

I don’t know when that will be, but I do know he has too many game-winning and clutch plays to fit on a single video montage! That guy was amazing.

Wow, BIG thanks! Great insight, thank you Coach!

Thanks for covering the Celtics!