Theis podpisze umowę z C’s

David Pick doniósł, że Boston Celtics doszli do pierwszego w tym offseasonie porozumienia w sprawie podpisania umowy. Niemiecki podkoszowy Daniel Theis ma bowiem podpisać 2-letni kontrakt z Celtami. Na razie nie znamy żadnych szczegółów, ale można się spodziewać, że nie będzie to kontrakt w pełni gwarantowany, a do oficjalnego podpisania umowy dojdzie zapewne dopiero po innych ruchach Celtics. Bostoński klub potrzebuje bowiem każdego dolara w swoich staraniach o zrobienie sobie miejsca w salary cap na maksymalny kontrakt dla Gordona Haywarda lub Blake’a Griffina, jak spekuluje się od dłuższego czasu. Theis z kolei zdaje się być zastępstwem dla Jonasa Jerebko, który latem wejdzie na wolny rynek.

Zapewne nie na tego typu ruchy czekają fani Boston Celtics, ale dojście do porozumienia z Theisem to na pewno rzecz interesujący. Według raportów Picka, 25-letni podkoszowy ma podpisać kontrakt do 2019 roku. Theis w ostatnim sezonie grał w niemieckiej Budenslidze i zdobył mistrzostwo z drużyną Bamberg. Co więcej, w czterech ostatnich latach grał w Meczu Gwiazd, a za ubiegłe rozgrywki otrzymał nagrodę dla najlepszego defensywnego gracza. Zainteresowało się nim więc sporo klubów NBA, nawet pomimo nieudanej pierwszej przygody z ligą.

Theis zgłosił się bowiem do draftu w 2013 roku, ale nie został wybrany. Rok później pojawił się na lidze letniej w barwach Washington Wizards, ale poza kilkoma efektownymi akcjami furory nie zrobił. Ostatnie lata spędził więc w rodzimej lidze, gdzie z roku na rok polepszał swoją grę i był jednym z najlepszych graczy w Bundeslidze. Całkiem nieźle szło mu także w rozgrywkach Euroligi, gdzie w ostatnim sezonie trafiał ponad 40 procent zza łuku. Był także jednym z najlepszych kończących akcje przy obręczy (72 FG%), świetnie rolując do kosza.

Dodajmy do tego całkiem solidną defensywę i Theis wygląda na kogoś, kto w Bostonie będzie mógł zastąpić np. Jonasa Jerebko. Szwed ma za sobą dwa sezony w barwach Celtics, ale latem kończy mu się umowa i wiele wskazuje na to, że będzie to koniec jego przygody z bostońskim zespołem. Theis jako zawodnik młodszy, bardziej atletyczny może zagrać jako czwórka lub niska piątka, wnieść na parkiet sporo energii, niezłą defensywę i zapewnić spacing w ataku. Z drugiej strony, ostatnio podobny eksperyment z Vitorem Faveranim się Celtom nie powiódł.