Ile warci są Celtics?

Aż o 74 procent w porównaniu z zeszłym rokiem wzrosła przeciętna wartość klubów NBA, która wynosi $1.1 miliarda dolarów. Duża w tym zasługa nowej umowy telewizyjnej, która spowodowała, że kluby NBA notują wielkie skoki w wartości – największe spośród wszystkich najważniejszych czterech lig w USA od 1998 roku, czyli od kiedy Forbes rozpoczął mierzyć wartość drużyn NBA, NFL, NHL oraz MLB. Najbardziej wartościowym klubem w NBA są Los Angeles Lakers, natomiast zaraz za nimi znajdują się New York Knicks. I choć obie drużyny w tym sezonie – lekko mówiąc – nie zachwycają to cały czas są wielkimi globalnymi markami przynoszącymi swoim właścicielom równie wielkie zyski. Gdzie w tym wszystkim są Celtics?

Pierwsza czwórka najbardziej wartościowych zespołów w porównaniu z zeszłym rokiem nie zmieniła się wcale. Stawce wciąż przewodzą Lakers, Knicks oraz Chicago Bulls, natomiast Boston Celtics utrzymali czwartą pozycję. Pierwszą zmianę mamy dopiero na piątym miejscu, gdzie przed rokiem znaleźli się Brooklyn Nets, tym razem wyparci przez Los Angeles Clippers, których wartość paradoksalnie wzrosła po aferze Donalda Sterlinga – rok temu nie było ich nawet w pierwszej dziesiątce. Tymczasem dzięki Steve’ovi Ballmerowi, który kupił Clippers za przeszło $2 miliardy dolarów, ich wartość wzrosła aż o 178 procent. Poniżej pierwsza dziesiątka i ostatnia trójka:

Miejsce Klub Wartość
Wzrost
1. Los Angeles Lakers $2.6 mld 93%
2. New York Knicks $2.5 mld 79%
3. Chicago Bulls $2.0 mld 100%
4. Boston Celtics $1.7 mld 94%
5. Los Angeles Clippers $1.6 mld 178%
6. Brooklyn Nets  $1.5 mld 92%
7. Golden State Warriors $1.3 mld 73%
8. Houston Rockets $1.25 mld 61%
9. Miami Heat $1.18 mld 53%
10. Dallas Mavericks $1.15 mld 50%
28. New Orleans Pelicans $650 mln 55%
29. Minnesota Timberwolves $625 mln 45%
30. Milwaukee Bucks $600 mln 48%

Wzrostowi służy jednak nie tylko nowa umowa telewizyjna ligi, ale też umowy z lokalnymi telewizjami, dzięki którym tacy Lakers (ale też i Celtics) są tak wysoko. Otóż drużyna z Los Angeles w 2012 roku podpisała najwyższy w dziejach sportu kontrakt telewizyjny ze stacją Time Warner, w ramach którego Lakers zarobą aż $4 miliardy dolarów za 20 lat praw do transmisji. Ogółem rzecz biorąc, tegoroczny ranking Forbesa pokazuje, że NBA ma się naprawdę dobrze. Aż jedenaście zespołów jest w tym momencie wartych miliard dolarów lub więcej. Jedynym zespołem, który w zeszłym sezonie nie zarobił byli natomiast Brooklyn Nets, co by nie mówić – trochę na własne życzenie. Być może też dlatego Mikhaił Prokhorov chce się z biznesu wycofać, a Nets są rzekomo do kupienia. Całą listę z wartościami klubów NBA możecie zobaczyć na stronie Forbesa.