Olynyk w drugiej piątce rookies

Kelly Olynyk został wybrany do drugiej piątki najlepszych pierwszoroczniaków zeszłego sezonu, zbierając najwięcej punktów spośród zawodników, którzy nie załapali się do piątki numer jeden. Jest to pierwsze tego typu wyróżnienie dla zawodnika Boston Celtics od czasu debiutanckiego sezonu Rajona Rondo, który po zakończeniu sezonu 2006/07 także został wybrany do drugiej piątki najlepszych rookies. Najwięcej punktów zebrał Michael Carter-Williams z Philadelphia 76ers, który przed kilkoma tygodniami odebrał także statuetkę dla najlepszego pierwszoroczniaka. Co ciekawe, dwa głosy do drugiej piątki zebrał też Phil Pressey, co jest wynikiem lepszym od… Anthony’ego Bennetta.

W głosowaniu wzięły udział 125 dziennikarzy z USA i Kanady, którzy mieli wskazać pięciu zawodników do pierwszej drużyny (dwa punkty) i pięciu zawodników do drugiej drużyny (jeden punkt), przy czym nie obowiązywał podział na pozycję. Pierwszą piątkę najlepszych pierwszoroczniaków stworzyli więc Carter-Williams, Victor Oladipio (Orlando Magic), Trey Burke (Utah Jazz), Mason Plumlee (Brooklyn Nets) oraz Tim Hardway Jr. (New York Knicks). W drugiej piątce znaleźli się natomiast Olynyk, Giannis Antetokounmpo (Milwaukee Bucks), Gorgui Dieng (Minnesota Timberwolves), Cody Zeller (Charlotte już-Hornets) i Steven Adams (Oklahoma City Thunder).

2013-14 NBA All-Rookie First Team

Zawodnik Pierwsza piątka (2 pkt) Druga piątka (1 pkt) Suma
Carter-Williams  125  – 250
Oladipo  124  – 248
 Burke  108 14 230
 Plumlee  95 24 214
 Hardway Jr.  87 30 204

2013-14 NBA All-Rookie Second Team

Zawodnik Pierwsza piątka (2 pkt) Druga piątka (1 pkt) Suma
Olynyk 19 81 119
Antetokounmpo 15 86 116
 Dieng 21 54 98
 Zeller 3 61 67
Adams 9 47 65

Jak więc widać, Olynyk zebrał najwięcej głosów z tej drugiej piątki, co jest tym bardziej ciekawe w kontekście wyników głosowania na najlepszego żółtodzioba, gdzie Kanadyjczyk nie otrzymał ani jednego głosu. Teraz został jednak doceniony i warto podkreślić, że jest to pierwszy raz od czasu Rajona Rondo, gdy Celtics mają swojego reprezentanta w którejś z najlepszych piątek pierwszoroczniaków. Dwa punkty zebrał też Phil Pressey, dzięki czemu wyprzedził on m.in. numer jeden zeszłorocznego draftu Anthony’ego Bennetta, który został ledwie raz wybrany do drugiej piątki. Bennett stał się tym samym zaledwie piątym numerem jeden draftu od 1988 roku, który nie znalazł się w żadnej piątce najlepszych rookies na koniec sezonu.