5 pytań do: Adam Szczepański

Przed Wami drugi wpis z serii „Pięć pytań do”, w której co jakiś czas pytamy różne osoby, przeważnie dziennikarzy i blogerów – także zagranicznych – o różne tematy związane z Boston Celtics i nie tylko. Swoje pytania możecie też zadać i Wy poprzez wysłanie ich na maila redakcyjnego lub też mojego – najciekawsze pytania zostaną oczywiście zadane kolejnej osobie przy kolejnym wpisie. Tym razem natomiast, o kilka kwestii zapytaliśmy Adama Szczepańskiego – współzałożyciela SzóstegoGracza, który wypowiedział się na kilka najgorętszych obecnie tematów i zdradził nam m.in. co sądzi na temat zatrudnienia Brada Stevensa, a także ocenił wciąż nieoficjalny transfer z Brooklyn Nets. Sprawdźcie sami.

1. Jak ocenisz wybory Celtics w drafcie?

Nie jestem ekspertem od NCAA i nie śledzę na bieżąco tych rozgrywek dlatego trudno mi w tym momencie ocenić te wybory. Ale na pewno dobrym ruchem Celtics było wykorzystanie faktu, że Mavs chcieli pozbyć się swojego 13 picku. Wymienili się z nimi, dzięki czemu wybierali trzy numery wcześniej i zdobyli zawodnika, którego chcieli. A już nie raz udowodnili, że w czasie draftu potrafią znaleźć talent, więc skoro stawiają na Olynyka, można być pewnym, że zobaczyli w nim coś wartościowego.

2. Czy zatrudnienie Brada Stevensa na stanowisko głównego trenera to dobry ruch?

Zdecydowanie tak. Stevens jest bardzo młodym, ale też niezwykle obiecującym trenerem. Ma już doświadczenie pracy na uczelni i sukcesy z Butler, dlatego warto w niego zainwestować. Tym bardziej, że nie będzie miał presji wyników i może spokojnie przystosować się do pracy w NBA. Natomiast przebudowując zespół dobrze jest mieć trenera, z którym wspólnie przejdzie się przez ten proces. Celtics podobnie zrobili poprzednim razem. Rivers przeprowadził ich przez kilka chudych lat (wtedy jeszcze nikt nie uważał go za jednego z najlepszych coachów w lidze), w tym czasie zbudował fundament drużyny, a kiedy dołączyli KG i Ray, szybko był w stanie zrobić z nich mistrzów.

3. Jak ocenisz odejście Doca Riversa za pick w pierwszej rundzie Draftu 2015?

Nie wiem czy to bardziej Doc chciał odejść z Bostonu, czy Celtics nie chcieli płacić $7 milionów rocznie trenerowi będąc w fazie przebudowy, ale to już nie ma większego znaczenia. Fakt jest taki, że obie strony doszły do porozumienia, że przyszedł moment rozstania i dla obu takie rozwiązanie było korzystne. Rivers przeszedł do Clippers i może dalej myśleć o mistrzostwie, a Celtics mają tańszego trenera i pick, który pomoże im w przyszłości. Więcej niż wybór w pierwszej rundzie nie mogli wyciągnąć.

4. Czy uważasz, że Josh Smith to dobry zawodnik dla Celtics?

Nie na tym etapie, w którym znaleźli się Celtics. Teraz muszą skupić się na pozbyciu niewygodnych kontraktów, zamiast myśleć o pozyskiwaniu kosztownych wolnych agentów. Smith mógłby być dobrym uzupełnieniem do drużyny, gdzie byłby trzecią opcją. W Bostonie nie pomoże im w przebudowie, nie jest gwiazdą przyszłości, dlatego nie ma sensu w ogóle brać go pod uwagę.

5. Jak ocenisz transfer z Nets, na mocy którego z Bostonu odeszli Kevin Garnett oraz Paul Pierce?

Optymalna wymiana dla obu stron. Nets mając bardzo ograniczone możliwości handlowania udało się wzmocnić swój skład, natomiast Celtics dostali to czego oczekiwali – pomocy w przebudowie. Będą mieć mnóstwo picków i na pewno dobrze je wykorzystają, nawet jeśli będą one pod koniec pierwszej rundy. Chociaż biorąc pod uwagę, że projekt Nets w tym wydaniu jest bardzo krótkoterminowy, kto wie czy Celtcs nie zyskają nawet więcej. Inna sprawa to to, że Ainge dotrzymał słowa i ładnie pożegnał się ze swoimi gwiazdami dając im możliwość kontynuowania wspólnej gry, na czym im zależało.