#26 Bostoński Tygodnik

Pomysły są po to, żeby je realizować. Jakiś czas temu wpadła mi do głowy myśl, żeby w formie wymiany zdań z Timim pozostawiać w formie pisanej masę myśli jakie przebiegają przez głowę przy okazji meczów, czy też innych wydarzeń związanych z Celtami. Myśli są ulotne, naszych rozmów i rozważań na czacie nie widać już po godzinie plotkowania – dlatego taka forma zagości (myślę, że na stałe) na naszej stronie. Dziś kolejny odcinek, w którym porozmawiamy o naszej drużynie. Jak zawsze będzie to zbiór myśli ważnych, mniej ważnych, kompletnie nieistotnych i tych pozornie bez znaczenia. Zawsze dobrze jest pogadać, poplotkować i zostawić coś po sobie. Taki bonusik od nas dla was – bo „Dzień Święty należy Święcić”.

[Adrian] Dziś specjalne wydanie Tygodnika, Timiego zastąpił Szymon vel Szymblok który wygrał konkurs tegorocznego Draftu. Może na początku wróćmy do tej nocy. Podobał Ci się Draft? Jesteś zadowolony z wyborów Danny’ego? Coś byś zmienił?

[Szymblok] Dzień dobry Jestem bardzo zadowolony z wyborów naszego GM, ponieważ:

  1. Dostaliśmy z draftu gotowego na NBA zawodnika o potencjale All- star- Jaylen Brown
  2. Wyłowiliśmy bardzo ciekawy prospekt, który dobrze wpasowuje się w erę small ballu – Guerschon Yabusele
  3. Wybraliśmy zawodnika, który w przyszłości może być bardzo solidnym zmiennikiem. Dla mnie zdecydowanie przebija wybranego o 10 picków wcześniej (!) przez Sacramento Jorgosa Papagannisa – Ante Zizić.
  4. I chyba największy steal draftu- Abel Nader- dla mnie przyzwoity zmiennika, czego nie wskazuje numer z jakim został wybrany(58)

Dodatkowo podoba mi się , że dostaliśmy pierwszorundowy pick LAC 2019. Jeśli Chicago zagra tragiczny sezon i postanowią budować drużynę od draftu to można by poszukać wymiany za RoLo.

[Adrian] Faktycznie sporo dobrego talentu wybraliśmy w Drafcie, jeszcze tylko kwestia rozwoju. Zizic będzie ogrywał się w Europie a Yabusele w Chinach. Który z nich trafił lepiej Twoim zdaniem – który kierunek stashowania jest właściwszy? Co do RoLo – chcę go od dawna, ale czy Chicago zagra słaby sezon? Chyba nie – mają naprawdę ciekawy team – zobaczymy czy trener to ułoży i czy ułoży relacje z Butlerem.

[Szymblok] Zdecydowanie lepiej zestashowaliśmy Yabu, ponieważ może być naszą tajną bronią i po zakończenie sezonu w Chinach wrócić do Bostonu na PO. Wracając do Chicago to grając z backcourtem Rondo i Wade, który trafia razem ok. 29% rzutów za 3 w dzisiejszej NBA będzie im ciężko coś ugrać. Jest też opcja z graniem z McDermott’em i Mirotic’em, ale w takim przypadku nie będzie obrony.

[Adrian] Za nami trzeci sezon Brada Stevensa w roli head coacha. W Bostonie już absolutnie nikt nie tęskni za Riversem. Potrafiłbyś sobie teraz wyobrazić innego człowieka na tym stanowisku niż Stevens?

[Szymblok] Nie, nie potrafię. Wierzę, że jeżeli Brad będzie wierny Celtics, tak jak Popovich Spurs, to śmiało możemy myśleć o następnych banerach w TD Garden.

[Adrian] Do następnych banerów w Ogródku brakuje oprócz trenera odpowiednich zawodników. Czy już ich mamy? Chyba jeszcze jednak nie – brakuje jeszcze przynajmniej 2 klocków w tej układance. Dobrego zawodnika na pozycję nr 4 i solidnego strzelca. Kogo byś typował do pozyskania w wymianach – chodzi mi o takie realne typy? Mówi się, że Millsap może być dostępny – czy odtworzenie duetu z Atlanty to dobry pomysł?

[Szymblok] Ze strzelców moim zdaniem realnymi celami mogą być R.Hood i R.Covington. Obaj moim zdaniem fajnie wyglądaliby pod Stevensem. A co do 4, może Gorgui Dieng? Millsapa bym nie brał, bo ma duży kontrakt a pamiętajmy, że Thomas i Bradley nie będą grać za tą samą kasę co teraz. Wszyscy kończą swoje kontrakty w 2018. Każdy z nich zażąda ok. 20 mln za sezon(może nawet więcej) a, że mamy jeszcze duży kontrakt Horforda i raczej z Crowdera nie zrezygnujemy. Ja osobiście jestem na nie, choć wiem, że dużo osób widziało by Paul’a w Bostonie.

[Adrian] Nie udało się zwerbować Duranta – dla Ciebie to spory zawód, czy liczyłeś się z takim obrotem sprawy? Fala hejtu jaka na niego spłynęła w necie nie tylko od kibiców, ale także od byłych a nawet czynnych zawodników to też rzecz niespotykana. Kibice zawsze hejtowali, ale mocne słowa wielu zawodników to niecodzienny widok w NBA.

[Szymblok] Miałem nadzieje, że zobaczę Duranta w nadchodzącym sezonie w zielonej koszulce, ale cóż…KD chyba wyznaje zasadę „ jeżeli nie możesz pokonać przeciwnika to do niego dołącz”. Nie chce mówić i komentować tej decyzji. Pamiętajmy jednak, że to jego życie i jego decyzja. Fala hejtu jaka się na niego wylała będzie niczym przy tym co zrobią kibice, jeżeli nie zdobędzie mistrzostwa co z obecną ławką GSW moim zdaniem nie będzie łatwym zadaniem.

[Adrian] Złowiliśmy za to Horforda i chyba załataliśmy największą dziurę jaką mieliśmy w składzie od wielu, wielu sezonów. Moim zdaniem świetny ruch – a Ty jak się zapatrujesz na jego obecność w Bostonie?

[Szymblok] Al doda do drużyny wiele ciekawych rzeczy, których dotychczas nie mieliśmy prawie wcale. Mówię o rzutach za 3, obronie P&R i obronie guarda przez wysokiego na 6,7 metrze. Jest też doświadczonym graczem. Daję nam możliwość grania 5-0 (Thomas, Bradley, Crowder, Olynyk, Horford), które było niemożliwe, gdy na parkiecie przebywali Amir i Jared. Dla mnie ten transfer to strzał w dziesiątkę.

[Adrian] Nie bardzo rozumiem to 5-0. No i nie wydaje mi się, żeby Olynyk zagościł w s5 – raczej z Horfordem zobaczymy wszędobylskiego Amira, który jako zawodnika od rzeczy niezbędnych a niedocenianych jest niesamowity.

[Szymblok] Nie mówię, że Olynyk wskoczy do s5. Myślę tyko, że w pewnych momentach meczu moglibyśmy grać tym ustawieniem. Wszyscy są na obwodzie, bo każdy dysponuje rzutem za 3 a Thomas penetruje i albo kończy lub odrzuca jeżeli ktoś schodzi do pomocy.

[Adrian] Nie ma już w składzie Jareda. Sully przeniósł się do Kanady. Chyba kolejny dobry ruch Danny’ego – nie ma sensu wiecznie żyć w oczekiwaniu, aż on wreszcie spełni pokładane w nim nadzieje. Będzie Ci go brakowało?

[Szymblok] Nie wiem czy będzie mi go brakować- wiem, że będzie nam brakować jego zbiórek. Mimo jego wagi jest przecież bardzo dobrym zbierającym. Al Horford ma nad Jaredem mnóstwo przewag, ale zbiórka jest jedyną rzeczą w której ustępuje on Sullingerowi. Nie mamy obecnie gracza, który załata nam tę dziurę na deskach a na rynku nie widać już gracza, który mógłby nam w tym pomóc.

[Adrian] Zbiórki Jareda i jeszcze jego zasłony to jedno, ale brak obrony i wieczne spóźnianie się z powrotami pod własny kosz to drugie. Masz racje, że trochę się osłabiliśmy na zbiórkach, ale nasza obrona obręczy wchodzi na niewidziany od wielu sezonów w Bostonie poziom. Ciekawi mnie jak Jared będzie grał w Toronto – na zdjęciach przedsezonowych wygląda szczupło jak nigdy, zobaczymy czy utrzyma taką formę i jak będzie wyglądała jego kondycja.

[Szymblok] Photoshop J Mi się wydaje, że Sully będzie zmiennikiem Pattersona. Wątpię żeby grali Jaredem i Jonasem Valanciunasem obok siebie, bo wtedy spacing by bardzo kulał.

[Adrian] To porozmawiajmy jeszcze o Jamesie Youngu – bo to mogą być jego ostatnie dni w Celtach. Niespełniony talent? Czy może brak gry w NBA go zablokował? To był pierwszy z picków Nets jakie dostaliśmy za nasze legendy – każdy chyba miał spore oczekiwania.

[Szymblok] Szczerze, niektórzy napalili się na niego jak szczerbaty na suchary Niestety nie wiem czego się spodziewaliśmy (też byłem w tej grupie) od gracza jednej strony parkietu w dodatku ze średnim panowaniem nad piłką, nie wspomnę o kończenie akcji tylko z jednej strony. Jednak pamiętajmy, że jest jeszcze młody i jeżeli poprawi obronę to może odnajdzie się kiedyś w NBA jako shooter z ławki. Dla mnie czas Jamesa w C’s dobiegł końca.

[Adrian] A gdybyś miał wybierać między nowo wybranym w Drafcie Jacksonem a Youngiem – na którego byś postawił? Kolejny rozgrywający, czy próbował dokończyć proces wprowadzania Jamesa do NBA? Kilka lat w niego zainwestowaliśmy.

[Szymblok] Od obu wolałbym Allena J Odpowiadając na Twoje pytanie- Jacksona. Tak jak dla obu nie widzę miejsca w Bostonie(kolejne picki Nets) to Demetriusa łatwiej będzie dodać do wymiany.