#39 Wreszcie wróciła obrona

Nowy sezon, nowe wyzwania. Nie tylko przed naszą drużyną. Nowe wyzwanie postawiłem tez sobie. Moi redakcyjni koledzy po każdym spotkaniu piszą recapy, ja postanowiłem w tym sezonie w pewnym stopniu usystematyzować cykl „Statystycznie patrząc”. Po każdym spotkaniu dostaniecie taką analizę jak dzisiejsza. Przyjrzę się grze naszego zespołu i poszczególnym zawodnikom bardziej szczegółowo. Opis meczu i podstawowe informacje o zdobyczach punktowych to jedno, a analiza słabych i mocnych stron zespołu i zawodników to inna sprawa. Myślę, że taka forma i wiedza jaką zamierzam wam przedstawić to zupełnie nowa jakość. Startujemy!

Nie wiem kto był najlepszym Celtem w tym meczu – czy Jae, czy Isaiah czy Amir. Wybrałem Crowdera, bo zrobił rzecz niesamowitą – nie tylko zaprezentował doskonałą obronę, ale zdobył więcej punktów niż Paul Geaorge i potrzebował do tego 5 rzutów mniej.

Większość tych enigmatycznych danych w tabeli znacie, jeśli będzie coś nowego to wyjaśnię w tekście. W nawiasach ilość zdarzeń do konkretnej pozycji.

 Off Rtg  Def Rtg  Pace  Ast % OReb% DReb%
99,2 88,0 105,3 60,0 28,6 72,9

Nasz defensywny rating był w tym meczu wyśmienity. Indiana to nie jest przypadkowa drużyna, ich obrona jest aktualnie 2 w lidze więc nasza dobra gra w ataku cieszy podwójnie. Cieszy bo tylko 5 drużyn w NBA gra słabiej w ataku od nas. Znowu słabo na bronionej desce – jesteśmy 6 drużyną od końca w tym elemencie. Wyjściowa piątka zagrała wyśmienicie – ich ratingi to 110,5 w ataku i 85,1 w obronie. Ławkowicze spisali się słabiej 77,1 w ataku i 94,1 w obronie.

 0-5 Ft 5-9 Ft  10-14 Ft 15-19 Ft 20-24 Ft 25-29 Ft
Off 55,8(43) 100,0(2) 14,3(7) 16,7(6) 36,0(25) 42,9(7)
Def 59,3(27) 75,0(8) 46,2(13) 25,0(8) 14,3(28) 40,0(5)

Popatrzmy jak graliśmy w ataku i obronie w poszczególnych strefach. Dobrze w najbliższych strefach, beznadziejnie w średnich i znowu dobrze w najdalszych – tak w skrócie. Bardziej szczególowo to musze napisać, że wreszcie mało rzutów tam gdzie nam nie siedziało – bez szukania na siłe trafienia i odpalania w nieskończoność cegieł. Naprawdę spora ilośc akcji pod samym koszem i o to chodzi. W obronie przede wszystkim przycisneliśmy ich na obwodzie, no ale pomagali nam w tym Ellis czy Miles na siłę szukający trójki co skończyło sie dla nich 14 pudłami.

Amir – doskonały mecz. Wykorzystał 40% szans na zbiórkę w obronie i 32% szans na zbiórkę w ataku – WOW! Ofensywny rating 118 – Amir zagrał mecz życia – mam nadzieje, że jeszcze kilka w tym sezonie na takim poziomie zagra.

Avery – dalej po kontuzji szuka swojej klapki za 3 punkty. W 3 meczach po powrocie odpalił 10 rzutów i żaden nie był celny. No ale obrona – to stary dobry Avery. Najlepszy w drużynie defensywny rating na poziomie 82 to bajka.

Evan – od kiedy wrócił Avery to Evan kompletnie nie istanieje – w 3 meczach miał dwa razy 0 punktów. Trafił 3 celne rzuty z 17. W tym meczu było 5 pudeł – dramat.

Isaiah – pierwszy mecz w styczniu bez przechwytu. Tym razem poniżej 30 punktów i tylko 3 asysty, ale był generałem. Świetnie się go ostatnio ogląda. Moim zdaniem zasługuje takimi meczami na ASG.

Jae – zatrzymać Georga? Na luzie! Rzucić więcej od niego? Na luzie! Nie mam pytań co w styczniu gra Crowder. To był jego 80 mecz w wyjściowej piątce. Jeszcze dwa i skończy rookie sezon ;) Włączył turbo-defens w końcówce meczu i za to go kocham

Jared – to był 3 mecz z rzędu w którym Sullinger nie odpalił żadnej trójki. Wiecie kiedy poprzednio była taka seria? W poprzednim  sezonie jak był kontuzjowany :D To był przeciętny mecz Jareda – choć miał w drużynie największy rating netto +34.

Jonas – nie wiem jak wy, ale ja go w 2 kwarcie strasznie wyzywałem, gdy 3 razy pod rzad nie trafił wchodząc na kosz rzuty które trafiać powinien nawiet Steve Wonder. Najsłabszy rating defensywny – 104.

Kelly – zdobył o 1 punkt więcej niż wszyscy pozostali zawodnicy z ławki. Zagrał tylko 15 minut, bo wprawdzie w ataku miał świetną skutecznośc to w obronie tym razem słabo. W Rim trafili mu wszystko.

Marcus – trafił 2 rzuty – jeden cyrkowy po faulu i jedno wejscie na kosz po przechwycie. O formie strzeleckiej Smarta można powiedzieć, że widoczna tylko pod mikroskopem. Doceniam gre defensywną – jest jak na jego wiek perfekcyjna, ale zaczyna mnie martwić skuteczność – bo jest słabiej niż rok temu.

Do następnego spotkania.

#ZAKONCZYĆGŁUPIĄWOJNE