#3 Draft Combine 2015

Jak wiecie właśnie w tych dniach w Chicago odbywa sie Draft Combine. Coroczne mierzenie, ważenie, testowanie i rozmawianie z zawodnikami zaproszonymi na to wydarzenie. Jest to dość istotne wydarzenie dla takich organizacji jak nasza, która nie ma szans na najwyższy wybór, ale może zorientować się kto jest kim zainteresowany. My interesujemy się sporą grupą zawodników. Podczas trwania tego mini święta koszykówki będę starał się przedstawić wszystko co dotyczyło naszej organizacji, a co wydarzyło się w samym środku polskiej nocy. Powoli zbliżamy sie do końca, tej nocy nie wydarzyło sie nic ciekawego dla kibiców Bostonu, teraz czas na kilka słów podsumowania.

Pat Connaughton nie robi sobie nic z twierdzenia, że „biali nie potrafią skakać” i przeskoczył wszystkich podczas testów na maksymalny wyskok – 44 cale.

Najskromniejszy wynik w tym samym teście zanotował Dakari Johnson, z jednej strony to duży środkowy, ale z drugiej 25 cali uzyskują dziewczynki na skakankach pod blokiem. Dość powiedzieć, że jest to jeden z dwudziestu najgorszych wyników w historii Draft Combine.

Najlepszy wynik na wyskok z miejsca uzyskał Justin Anderson i był to wynik plasujący go w Top-5 Draft Combine w całej jego historii – 38″. Świetny obrońca, dobry strzelec zza łuku (chyba najlepszy w tym drafcie), a na testach sprawnościowych pokazał, że jest jeszcze czołowym atletą tego draftu. W mockach zaliczył od razu awans i możemy zapomnieć o wyciągnięciu go z 28 pickiem.

Najgorszy wynik oczywiście uzyskał Dakari Johnson – 22,5″. Lepiej nie zapraszać go do domu, bo nie jest wstanie przeskoczyć na imprezie nawet monitora :)

Fantastyczne wyniki szybkościowe uzyskiwał Devin Booker – 6’6 SG – najlepsze w ciągu ostatnich 10 lat w Draft Combine. Justin Anderson był niewiele wolniejszy.

Zgadnijcie kto był najwolniejszy w teście na bieg przez 3/4 parkietu. Tak – Dakari Johnson, a wcale nie jest najcięższym zawodnikiem Draft Combine :D

Bardzo fajnie w gierkach prezentuje się Olivier Hanlan, zawodnik Boston Collage, o którym pisałem już rok temu. Danny mu się wielokrotnie przyglądał i nie ma się co dziwić. Combo Guard zanotował w meczu 8 pkt, 6 as i 4 zb, grając bez strat. 45 pick??

Robert Upshaw nie odbył żadnych innych rozmów niż z naszą organizacją. Naprawdę szukałem czegokolwiek i nic na ten temat nie ma. W jednym wywiadzie powiedział, że wielokrotnie rozmawiał z Billem Waltonem (legendarny środkowy, członek Hall of Fame), gdyż ten nawet zaprosił go do siebie do domu. Nazwał go swoim mentorem i opowiadał jak rozmawiali o problemach i uzależnieniach. No to ploteczki o uzależnieniu Roberta on sam poniekąd potwierdził. Brak zainteresowania Robertem można odbierać na dwa sposoby – albo nikt nie jest tak zdesperowany jak Boston w poszukiwaniu środkowego, albo jakiś GM zastosuje taktykę „przyczajony tygrys, ukryty smok” i zgarnie go gdy my będziemy czekać aż spadnie on do drugorundowego picku. Z drugorundowym wyborem, to żadne ryzyko bo kontrakt jest niegwarantowany.

Robert Upshaw jako jedyny przyszedł na wywiad z naszą organizacją zakładając pod marynarkę zieloną koszulę – taka drobnostka a cieszy.

Justise Winslow był najbardziej rozchwytywanym zawodnikiem przez zespoły NBA – 14 rozmów w 2 dni.

Gdybym dziś miał decydować jakich dwóch zawodników chcę w 1 rundzie draftu to z realistycznych opcji są to Justin Anderson i Robert Upshaw. Pierwszy to typowa bestia na SF w typie Butlera, ale z lepszym rzutem za 3 pkt i z wingspanem większym o 4 cale, no a drugi to już chyba wiecie że bestia pod koszem. Obaj maja po 21 lat i wydaje mi się, że doskonale wkomponowaliby sie w nasz zespół. Być może ktoś z większych prospectów spadnie w okolice naszych wyborów, ale na dzień dzisiejszy wydaje mi się, że to właśnie ten duet jest naszym celem.

Ciekawą opcją może tez być Bobby Portis – teoretycznie to PF, jednak jego wzrost to 6’9″5 bez obuwia czyli o pół cala większy niż Dwight Howard. Trochę tu hamuje mniejszy wingspan o 2 cale i słabszy wyskok. Boby pasuje do nas charakterologicznie – na pytanie jak motywujesz sie do meczu odpowiedział „wyobrażam sobie, że przeciwnik uderzył moja mamę”. To dobrze broniący, dobrze zbierający i blokujący zawodnik z ogromnym sercem do walki. Jeśli pojawi sie szansa na dużą wymianę a częścią tej paczki byłby Sullinger, to sie nie zdziwię jak Portis u nas wyląduje.

Tak chyba zakończyła się tak mini seria. Teoretycznie Draft Combine potrwa jeszcze 2 dni – jedynym aspektem który może zwrócić moja uwagę będą badania medyczne. Jeśli ktoś zostanie oflagowany przez lekarzy, pojawi się 4 odcinek wraz z małą analizą czy będzie nam ten zawodnik potrzebny i czy na pewno mamy na niego szanse.