Power Rankings: C’s vs Warrios

Boston Celtics pewnie utrzymują się na prowadzeniu w Eastern Conference i notują kolejną w tym sezonie długą serię zwycięstw, która po triumfie w Londynie nad 76ers wynosi już siedem spotkań. Świetna forma podopiecznych Brada Stevensa nie uszła uwadze dziennikarzom tworzącym cotygodniowe Power Rankings, w których Zieloni są obecnie lokowani niemal na równi z obrońcami tytułu – Golden State Warriors. Bostończycy to właśnie z ekipą z Oakland dzielą pozycję lidera w trzech opublikowanych zestawieniach – ESPN oraz NBA.com wciąż najbardziej cenią mistrzowski zespół z Kalifornii, zaś CBSSports po raz pierwszy od pamiętnej serii W16 uplanowali nas na pierwszej lokacie!

Celtowie wciąż mogą pochwalić najlepszą defensywą w lidze i co ciekawe nadal utrzymują wskaźnik DefRtg poniżej 100pts (99.6). Bostończycy awansowali do pierwszej połowy stawki w kategorii dotyczącej siły ofensywnej na sto posiadań (OffRtg: 105.0 – 14. miejsce). Pozostałe wartości uzyskiwane przez C’s prezentują się następująco – Pace: 97.9 (20. miejsce) i NetRtg: +5.4 (4. miejsce).

Chris Barnewall z CBSSports uznał, że Celtics są obecnie najgorętszą ekipą w NBA i najczęściej są fun-to-watch, jednak zdarza się, iż przeciwnicy mocno wytrącają ich z rytmu i wówczas gracze Stevensa prezentują po prostu brzydką koszykówkę. W każdym razie zespół z Bostonu wygrywa kolejne spotkania i to jest najważniejsze, a styl ich odnoszenia schodzi na drugi plan. Trzeba przyznać, że to chyba trafienie w sendo.

Wiele ciekawych faktów przytoczył John Schumann z NBA.com, który napisał:

W ciągu zwycięskiej passy siedmiu zwycięstw Celtowie uporali się z problemami na bronionej desce, które sprawiały im ból w grudniu, a jednocześnie wykorzystywali szanse na ponowienie akcji po atakowanej stronie. Ich czwartkowe zwycięstwo w Londynie nad Sixers było czwartym przypadkiem w ostatnich pięciu meczach, w którym zanotowali co najmniej siedemnaście punktów drugiej szansy. To także drugi raz w ciągu ostatnich trzech tygodni, kiedy wrócili z ponad 20 punktów straty, aby ostatecznie wygrać.

Ponadto, dodał:

Spośród 204 graczy, którzy oddali co najmniej 100 rzutów w każdej połowie, Marcus Morris odnotował największy wzrost skuteczności z gry w stosunku do obu części meczu, tj. z 38,9% FG w pierwszych połowach do 57,3% FG w drugich połowach. Wzrost w tym wskaźniku odnotował również Jayson Tatum, który jest w tym aspekcie w top10 ligi – wzrost z 52,5% do 62,2%.

Z kolei Matt Williams z ESPN stwierdził:

Celtics ponownie są w zwycięskiej serii! Boston wygrał siedem meczów z rzędu, w których aż pięciokrotnie zatrzymywał rywali poniżej granicy 100 punktów. Od 27 grudnia, czyli od początku swojej passy, podopieczni Stevensa prezentują defensywę na poziomie Def Rtg 92,6, czyli o aż siedem punktów lepiej niż jakikolwiek inny zespół w lidze w tym okresie.

W tym tygodniu przed Celtami trzy domowe pojedynki. Już za kilkanaście minut w TD Garden rozpocznie się mecz z New Orleans Pelicans. Wizyta Pelikanów jest chyba jedną z najbardziej wyczekiwanych w tym sezonie, głównie za sprawą wciąż pojawiających się od czasu do czasu plotek dotyczących ewentualnego transferu Anthony’ego Davisa do C’s. Trudne zadanie przed naszym frountcourtem.

Następnie ponownie zagramy z 76ers, którzy dobrze zaprezentowali się w starciu z Raptors, choć w końcówce ponownie zabrakło im koncentracji i byli bliscy roztrwonienia kilkunastopunktowej przewagi. W każdym razie Joel Embiid wchodzi powoli na wyższy poziom, Ben Simmons i JJ Redick zawsze gwarantują jakość, a świetnie z ławki prezentuje się ostatnio TJ McConnell, który w meczu przeciwko Toronto zanotował career-high.

Na koniec tygodnia przyjmiemy w Ogródku ekipę Magic, która mocno weszła w sezon, jednak później każdy po kolei sprowadzał ich na ziemię. Obecnie zespół z Florydy jest najsłabszy w stawce i niedzielne spotkanie, które rozpocznie się już o godzinie 19:00 czasu polskiego, zapowiada się na spacerek i możliwość powtórzenia przez Celtów świetnego ofensywnie meczu, jak podczas pierwszej wizytacji Magików.

Najlepsza dziesiątka NBA.com Power Ranking (Week #14):

1. (-)* Golden State Warriors
2. (-) BOSTON CELTICS
3. (-) Toronto Raptors
4. (-) Houston Rockets
5. (+4) Minnesota Timberwolves
6. (-1) San Antonio Spurs
7. (+9) Miami Heat Indiana Pacers
8. (-) Washington Wizards
9. (-3) Cleveland Cavaliers
10. (-3) Milwaukee Bucks

13. (-2) Philadelphia 76ers
14. (+1) New Orleans Pelicans
30. (-) Orlando Magic
*różnica w stosunku do poprzedniego tygodnia

Najlepsza dziesiątka ESPN Power Ranking (Week #14):

1. (-) Golden State Warriors
2. (-) BOSTON CELTICS
3. (+1) Toronto Raptors
4. (+1) Houston Rockets
5. (+1) San Antonio Spurs
6. (+1) Minnesota Timberwolves
7. (-4) Cleveland Cavaliers Milwaukee Bucks
8. (-) Oklahoma City Thunder
9. (-) Washington Wizards
10. (+4) Miami Heat

17. (-) New Orleans Pelicans
18. (-3) Philadelphia 76ers
30. (-) Orlando Magic

Najlepsza dziesiątka CBS Sports Power Ranking (Week #14):

1. (+1) BOSTON CELTICS
2. (-1) Golden State Warriors
3. (+4) Minnesota Timberwolves
4. (-1) Toronto Raptors
5. (+3) Houston Rockets
6. (+7) Miami Heat
7. (-1) San Antonio Spurs
8. (-4) Washington Wizards
9. (-4) Cleveland Cavaliers
10. (+7) Indiana Pacers

11. (+3) Philadelphia 76ers
14. (+2) New Orleans Pelicans
30. (-2) Orlando Magic