Power Rankings: Celtics najlepsi!

Nie mogło być inaczej – wielkie zwycięstwo w TD Garden nad Golden State Warriors i kontynuacja fenomenalnej serii zwycięstw musiały wreszcie wywindować Boston Celtics na szczyt publikowanych Power Rankings. Tym razem dziennikarze byli wyjątkowo zgodni i w każdej z trzech ogłoszonych wczoraj hierarchii, podopieczni Brada Stevensa są na pierwszym miejscu, przed Warriors oraz Houston Rockets. Kilka dobrych lat trzeba było czekać, aby Celtics byli na którymkolwiek etapie sezonu uznawani za najlepszą drużynę w NBA. Przyjemnie ogląda się taki obrazek i miejmy nadzieję, że ekipa ze stanu Massachusetts na dobre zagości na fotelu przewodniczącego ligi.

Za nami pięć tygodni rywalizacji i wciąż Celtics mogą poszczycić się najlepszą defensywą w ligowej stawce (DefRtg: 95.9), przy czym warto też zaznaczyć, że obecnie ledwie trzy zespoły mają wskaźnik poniżej 100 – Portland Trail Blazers (98,2) i Oklahoma City Thunder (99,2). Poprawiliśmy nieco miejsce w OffRtg i obecnie z średnią 103,2PPG jesteśmy na 21. miejscu. W każdym meczu mamy prawie 99 posiadań i w tym aspekcie zamykamy drugą dziesiątkę.

Dziennikarz NBA.com – John Schuhmann zauważył, że wygrana Celtics nad Golden State Warriors była dopiero drugim przypadkiem, kiedy mistrzowie NBA przegrali spotkanie, w którym w pewnym momencie prowadzili co najmniej piętnastoma punktami. Pierwszy zdarzył się ekipie z Oakland podczas operera z Houston Rockets w Oracle Arena. Ale żeby tego było mało – w poprzednich trzech sezonach są w takich meczach 182-2! Widząc taką statystykę zwycięstwo w TD Garden nabiera jeszcze piękniejszych barw.

Ekspert oficjalnej strony internetowej rozgrywek dodał:

W jedenastu z szesnastu wygranych meczach przez Celtics, na pięć minut przed końcową syreną różnica między zespołami wynosiła pięć punktów. Co więcej trzy z sześciu ostatnich zwycięstw odnieśli odrabiając stratę szesnastu punktów. Boston wciąż ma najlepszą defensywę w lidze i potrafił zatrzymać Warriors poniżej jednego punktu na posiadanie. Z kolei ofensywa zespołu Brada Stevensa jest nierówna, ale ciszy świetny tydzień w wykonaniu Jaylena Browna, który przeżył osobistą tragedię związaną ze śmiercią przyjaciela. 21-latek był inspirujący, a na uwagę zasługuje fakt, że jest bardzo skuteczny poza pomalowanym, osiągając wskaźnik 60,4% FG, w porównaniu z 45,5% FG w zeszłym sezonie.

Z kolei Chris Barnewall z CBSSports uważa, że Celtics są w stanie osiągnąć serię nawet dwudziestu wygranych z rzędu oraz wskazuje, iż zespół z Bostonu jako jeden z nielicznych w tym sezonie potrafił przetrwać piekielnie silne uderzenie Warriors wyprowadzane w 3Q. Na wstępie Power Ranking pojawia się pytanie, czy Celtics są w stanie zagrać z GSW w The Finals. Póki co pozostaje ono bez odpowiedzi.

Standardowo na ESPN bardzo ciekawie. Niby krótko, powielenie tego, co wszyscy, to jednak dodany niespotykana ciekawostka. Vincent Johnson zauważył, że meczem z Atlantą rozpoczęliśmy serię ośmiu pojedynków z rzędu przeciwko drużynom bez All-Stara w poprzednim sezonie (Hawks, Mavs, Heat, Magic, Pacers, Pistons, 76ers, Suns).

Dziś w nocy wygraliśmy w Dallas z teoretycznie najsłabszym rywalem w tym tygodniu. Było bardzo ciężko, a trzeba pamiętać, że poprzeczka będzie wędrować systematycznie w górę. Jutro po raz drugi w sezonie zagramy na Florydzie z nieprzewidywalnymi Heat. Następnie wrócimy do Ogródka na starcie z Orlando Magic, którzy notują wyraźną obniżkę formy i po świetnym starcie, wypadli poza ósemkę na Wschodzie. Rywalizację w tym tygodniu zakończymy w Indianapolis z rozpędzonymi Pacers, którzy mają serię czterech wygranych z rzędu i szczególnie na własnym parkiecie są niezwykle mocni. Mecz must see w mojej opinii.

Najlepsza dziesiątka NBA.com Power Ranking (Week #5):

1. (+1) BOSTON CELTICS
2. (-1) Golden State Warriors
3. (-) Houston Rockets
4. (+4) Toronto Raptors
5. (-1) Detroit Pistons
6. (+4) Minnesota Timberwolves
7. (-1) San Antonio Spurs
8. (-1) Washington Wizards
9. (+5) Portland Trail Blazers
10. (+2) Oklahoma City Thunder

14. (+10) Indiana Pacers
18. (-7) Orlando Magic
22. (-3) Miami Heat
27. (+1) Dallas Mavericks

*miejsce w porównaniu do poprzedniego rankingu

Najlepsza dziesiątka ESPN Power Ranking (Week #5):

1. (+2) BOSTON CELTICS
2. (-1) Golden State Warriors
3. (-1) Houston Rockets
4. (-) San Antonio Spurs
5. (+1) Toronto Raptors
6. (+6) Minnesota Timberwolves
7. (-2) Detroit Pistons
8. (+1) Cleveland Cavaliers
9. (-2) Denver Nuggets
10. (-) Washington Wizards

17. (-6) Orlando Magic
19. (+2) Indiana Pacers
21. (-) Miami Heat
28. (-) Dallas Mavericks

Najlepsza dziesiątka CBS Sports Power Ranking (Week #5):

1. (+2) BOSTON CELTICS
2. (-1) Golden State Warriors
3. (-1) Houston Rockets
4. (+9) Toronto Raptors
5. (+3) Minnesota Timberwolves
6. (+1) San Antonio Spurs
7. (-3) Detroit Pistons
8. (+2) Philadelphia 76ers
9. (+3) Portland Trail Blazers
10. (+9) Milwaukee Bucks

16. (+8) Indiana Pacers
19. (-1) Miami Heat
20. (-11) Orlando Magic
27. (+1) Dallas Mavericks