Theis imponuje na Eurobaskecie

Daniel Theis gra dla reprezentacji Niemiec podczas trwającego Eurobasketu i po trzech meczach jest zdecydowanie jednym z najbardziej wyróżniających się graczy rodzimej drużyny. Na szczególne pochwały zasługuje jego ostatni występ w starciu z Izraelem, bo choć Niemcy ponieśli w niedzielę swoją pierwszą porażkę w turnieju, a Theis nie trafił rzutu na zwycięstwo to jednak 25-latek zagrał bardzo dobre zawody. Zapisał bowiem na konto 15 punktów oraz 15 zbiórek, dokładając do tego trzy bloki, czym pokazał, dlaczego Boston Celtics zdecydowali się już na początku lata podpisać z nim kontrakt. We wcześniejszych dwóch meczach Theis także dał solidne wsparcie Niemcom, którzy po trzech kolejkach zajmują drugie miejsce w grupie B.

Wygrane z Ukrainą i Gruzją oraz niespodziewana porażka z Izraelem – niespodziewana, bo Niemcy zdawali się w niedzielnym meczu mieć wszystko pod kontrolą, zupełnie tak jak Polacy w starciu z Finlandią. Ale koniec końców tak jak Polacy swoje spotkanie przegrali, choć są od swoich wschodnich sąsiadów w lepszej sytuacji, bo wygrali dwa poprzednie spotkania i mogą pochwalić się bilansem 2-1, a nie 1-2, który po trzech meczach widnieje w rubryce obok reprezentacji Polski. Tak czy siak, polska drużyna szans na awans jeszcze nie straciła.

Niemcy z kolei są w bardzo dobrej sytuacji i to w dużej mierze także dzięki Theisowi. Podkoszowy zagrał solidnie w dwóch wygranych meczach, notując siedem punktów i osiem zbiórek przeciwko Ukrainie, a potem wypełniając box score w starciu z Gruzją, kiedy zapisał na konto sześć oczek, cztery zbiórki, pięć przechwytów oraz dwa bloki. Swoje najlepsze jak dotychczas spotkanie rozegrał jednak w niedzielę, kończąc mecz z pokaźnym double-double i trzema zablokowanymi rzutami. I tylko rzutu na zwycięstwo szkoda, bo Theis pokazał, że za trzy trafiać potrafi.

W tych trzech meczach mieliśmy więc dobrą okazję, żeby nieco bliżej przyjrzeć się Theisowi, który jawi się jako gracz wnoszący na parkiet sporo energii, zawsze aktywny i znakomicie walczący na atakowanej tablicy. Niemiec jako najlepszy defensor zeszłego sezonu Bundesligi daje również sporo dobrego w obronie, wykorzystując szybkość oraz długie ramiona. W ataku stawia dobre zasłony, dobrze roluje do kosza, ale pokazał też potencjał w akcjach pick-and-pop. Wydaje się więc, że jeśli dalej będzie się tak prezentował to Celtics będą mieli z niego sporo pożytku.