Nowy Bird w Bostonie?

Wszystko wskazuje na to, że po dekadach przerwy w Boston Celtics znów grać będzie zawodnik nazwiskiem Bird. Jak bowiem donosi Gary Washburn z Boston Globe, drużyna Brada Stevensa pracuje nad kontraktem dla Jabariego Birda, którego Celtowie wybrali przed miesiącem w drugiej rundzie draftu. 23-latek miałby podpisać nowy, wchodzący w życie od tego sezonu kontrakt typu two-way, który jest chętnie wykorzystywany przez kluby NBA. Wszystkie drużyny mogą podpisać takie kontrakty z maksymalnie dwójką zawodników i Bostończycy już jedną taką umowę podpisali, gdy kilkanaście dni temu podpis na kontrakcie złożył Kadeem Allen, a więc także gracz wybrany przez Celtów pod koniec tegorocznego naboru.

Celtics tego lata podpisali już umowy z Jaysonem Tatumem oraz Semi Olejeye, którzy dostali zwykłe kontrakty oraz z Kadeeemem Allenem, który to podpisał pierwszy w historii klubu kontrakt two-way. Zdaje się, że Jabari Bird jest na dobrej drodze, aby do niego dołączyć – były gracz uniwerku California ma za sobą naprawdę solidną grę w lidze letniej oraz kilka lat dobrej gry właśnie w koledżu, która koniec końców zaowocowała wyborem w drafcie do Bostonu. A teraz może okazać się, że w bostońskiej drużynie znów będzie zawodnik nazwiskiem Bird.

Czym jednak tak właściwie jest kontrakt typu two-way? To nowa instytucja, wprowadzona w nowym CBA, za sprawą której gracz dzieli czas gry między D-League a NBA. Zawodnik na takiej umowie może spędzić maksymalnie 45 dni w całym sezonie razem ze swoją drużyną w NBA, otrzymując za to większe wynagrodzenie niż za grę w D-League. Jednocześnie nie może on jednak zagrać w fazie play-off, ale zespoły mogą mieć przez te kilkadziesiąt dni dwóch dodatkowych zawodników w składzie, tak więc limit graczy niejako podnosi się z 15 do 17 zawodników.

Celtowie jeden taki kontrakt już podpisali i tym samym w Maine Red Claws od przyszłego sezonu zagra Kadeem Allen, którego jednak C’s będą mogli mieć także „u siebie” przez te maksymalnie 45 dni. Jest to przydatne przede wszystkim na wypadek różnego rodzaju kontuzji, które często mogą zdziesiątkować skład. Jeśli więc Bird rzeczywiście dołączy do Allena to Bostończycy będą mieli dwie ciekawe opcje (obaj gracze to obrońcy) na różne sytuacje awaryjne, przy czym to w szczególności Jabari jawi się jako naprawdę fajnie zapowiadający się gracz.

Poniżej najlepsze akcje Birda z tegorocznej ligi letniej: