Power Rankings: Różne oceny C’s

Wyniki osiągnięte przez Celtów w zeszłotygodniowych spotkaniach, głównie tych w ramach serii meczów wyjazdowych na Zachodzie, przyniosły mieszane uczucia wśród kibiców, a także miały różne skutki w cotygodniowych Power Rankings. Udało nam się drugi rok z rzędu pokonać w Oakland ekipę Golden State Warriors, ale słabo wypadliśmy w starciach przeciwko Los Angeles Clippers i Denver Nuggets. Stacja telewizyjna ESPN bardziej doceniła blowout na Bulls oraz wygraną w Oracle Arena i w jej rankingu C’s awansowali o dwie lokaty. Z kolei NBA.com skupiła się bardziej na naszych problemach w Kalifornii oraz Kolorado, co w konsekwencji przyniosło spadek na 7. miejsce.

Do chwili obecnej nie ukazał się jeszcze Power Ranking publikowany przez CBSSports, którego autorem jest dziennikarz Matt Moore. Niniejszy news zostanie przeze mnie uzupełniony w momencie, w którym ranking tej stacji pojawi się na jej oficjalnej stronie internetowej.

[EDIT] Z trzydniowym opóźnieniem CBSSports opublikowała Power Ranking po 21 tygodniu rozgrywek. Po raz pierwszy w sezonie prowadzenie w zestawieniu amerykańskiej stacji telewizyjnej objęła ekipa Washington Wizards. Z kolei podopieczni Brada Stevensa po zaledwie jednym tygodniu na podium, na którym okupowali trzecią lokatę, spadli na 4. miejsce. Dziennikarz Matt Moore z CBSSports, uzasadniając pozycję C’s, napisał:

To nie była udana podróż Celtics na Zachód. Ich systematyczność została wyłączona po przerwie na All-Star Weekend. Nagle potrafią wygrywać z Cavs i Warriors, a nie radzą sobie z Suns i Nuggets. Daję im jednak kredyt zaufania po wygranej nad osłabionymi Golden State. Gdyby nie ta wygrana, pewnie wylądowaliby znacznie niżej.

Liczby Celtów praktycznie nie uległy zmianie w porównaniu z poprzednim tygodniem. Aktualnie poszczególne wskaźniki C’s prezentują się na poziomie: Pace: 98.9 (14. miejsce w lidze), OffRtg: 108.5 (9. miejsce), DefRtg: 105.5 (12. miejsce) oraz NetRtg: +3.0 (8. miejsce).

Za nami tydzień pełen kłopotów i trzeba to sobie otwarcie powiedzieć. Graliśmy w kratkę i ze zmiennym skutkiem. Zaczęliśmy od porażki w Staples Center z Clippers w meczu, który właściwie do połowy 3Q wydawał się być toczony pod nasze dyktando. Następnie odpaliliśmy obroną w Oakland, pokonując Golden State Warriors i jeszcze bardziej rozbudzając apetyty na wygranie Konferencji Wschodniej. Ale kilkadziesiąt godzin później zostaliśmy w szatni w podziemnych kondygnacjach Pepsi Center w Denver. Powrót do TD Garden po wyczerpującym tripie na Zachodzie był bezbłędny i właściwie na wstecznym biegu wygraliśmy z rozbitymi Bulls.

John Schumann z NBA.com zauważył brak naszej stabilności w defensywie:

Obrona Celtics nie była konsekwentna w poprzednim tygodniu. Podopieczni Brada Stevensa stracili aż 73 punkty w drugiej połowie spotkania przeciwko Clippers i 65 punktów w pierwszej połowie meczu z Nuggets. Jednak potrafili również zatrzymać Warriors na najgorszym wyniku punktowym w sezonie, a także Bulls na ledwie 26 punktach do przerwy.

Dziennikarz zwrócił uwagę na zaciętą rywalizację na Wschodzie, która może zakończyć się wygraną Celtics głównie z uwagi na przyjazny terminarz.

C’s mają najłatwiejszy terminarz, ponieważ aż 10 z 15 meczów rozegrają na własnym parkiecie, a nadto aż jedenastokrotnie podejmą drużyny, które mają obecnie ujemny bilans.

Z kolei Mark Stein z ESPN zauważa, że fakt wygrania w Oakland z Golden State Wariorrs drugi rok z rzędu musi być świetnie odbierany zarówno przez kibiców, jak i zawodników C’s. Dziennikarz największej stacji telewizyjnej świata również zwrócił uwagę na kwestie walki o czołowe miejsca w Eastern Conference oraz pozostały rozkład meczów:

Zwycięstwo nad GSW oraz łatwy terminarz na koniec Regular Season mogą naprawić szkodę, jaką C’s wyrządzili sobie słabym bilansem 2-5 w starciach przeciwko swoim najgroźniejszym rywalom o #1 seed na Wschodzie – Cavs oraz Wizards. Jeśli połączymy procent wygranych wszystkich pozostałych w tym sezonie przeciwników C’s, to otrzymamy wynik na poziomie 0.435. Co więcej, Celtowie nie opuszczą już w sezonie regularnym wschodniej strefy czasowej, a łącznie pozostało im mniej niż 3.000 mil podróży. Dla porównania, średni dystans do pokonania w ostatnim miesiącu rozgrywek każdej z pozostałych drużyn w lidze to 9.000 mil.

W tym tygodniu zagramy trzy spotkania i szansa na zakończenie go z bilansem 3-0 jest bardzo duża. Choć łatwo nie będzie pomimo faktu, że nadchodzący rywale w Power Rankings plasują się bądź pod koniec drugiej, lub w trzeciej dziesiątce zestawień. Najpierw do TD Garden przyjedzie Minnesota Timberwolves, która w ostatnim czasie potrafiła wygrywać z Wizards, Jazz, Clippers czy Warriors. Następnie stoczymy wyjazdowe pojedynki z naszymi dywizyjnymi rywalami – Brooklyn Nets oraz Philadelphia 76ers. Szczególnie w niedzielne popołudnie w Filadelfii powinniśmy być mocno skoncentrowani, bo w tym sezonie starcia z Szóstkami rozstrzygaliśmy w końcówkach.