Power Rankings: Up & down

Niespodziewana porażka w Phoenix miała różne skutki w cotygodniowych rankingach prezentowanych przez najważniejsze media koszykarskie w Stanach Zjednoczonych. Po raz pierwszy od grudnia Celtics spadli na ósme miejsce w klasyfikacji prezentowanej przez ESPN. Z kolei eksperci NBA.com oraz CBSSports bardziej niż wpadkę w Arizonie dostrzegli wielkie zwycięstwo nad Cleveland Cavaliers. Tym samym podopieczni Brada Stevensa odnotowali awans w porównaniu z poprzednimi edycjami hierarchii oficjalnej strony internetowej rozgrywek oraz redakcji sportowej stacji telewizyjnej, a co więcej – po raz pierwszy od kilku lat znaleźli się na podium.

W porównaniu z poprzednim tygodniem, nasze średnie wskaźniki powędrowały lekko w górę. Obecnie prezentują się one następująco: Pace: 98.9 (14. miejsce w lidze,) OffRtg: 108.9 (7. miejsce), DefRtg: 105.7 (15. miejsce) oraz NetRtg: +3.2 (7. miejsce).

Porażka w Phoenix mocno odbiła się na naszej pozycji w rankingu ESPN, w którym po raz pierwszy od początku grudnia wylądowaliśmy poza czołową „siódemką”. Tym razem Mark Stein w swoich cotygodniowych opiniach, odszedł od prezentacji ciekawostek i faktów w formie statystyk lub zestawień, i skupił się na kwestii ewentualnej kandydatury IT do nagrody Eastern Conference MVP.

Ale to jedyny ranking, w którym zanotowaliśmy spadek. Wszystko dzięki wygranej w TD Garden z aktualnymi mistrzami NBA I to wygranej w świetnym stylu, po kapitalnym widowisku, które z pewnością znajdzie swoje miejsce wśród najlepszych meczów Regular Season 16/17. W porównaniu z poprzednim tygodniem, w klasyfikacji NBA.com awansowaliśmy z 6. na 5. lokatę. Dziennikarz oficjalnego serwisu internetowego rozgrywek – John Schumann napisał:

Kolejny etap wyjazdowych spotkań na Zachodzie jest zdecydowanie trudniejszy, dlatego tym bardziej pozwolenie Suns na odwrócenie losów spotkania w ciągu ostatnich sekund nie było dobrym sposobem na zakończenie tygodnia przez Celtics. Bostończycy zrobili wielką robotę uzyskując wygraną z Cavs, głównie dzięki nękaniu w końcówce Kyrie Irvinga przez Avery’ego Bradley’a. Słowa uznania należą się rookie’mu. Pomimo, że miał pewne problemy decyzyjne, to Jaylen Brown nadal daje Celtom systematyczne i widoczne wsparcie, zdobywając co najmniej 13 pts w pięciu z sześciu ostatnich spotkań.

Nikogo nie powinno dziwić, że najwięcej uznania postawa podopiecznych Brada Stevensa wzbudziła w redakcji CBSSports. Już szósty tydzień z rzędu to właśnie w hierarchii tej stacji telewizyjnej jesteśmy notowani najwyżej, a w tym tygodniu po raz pierwszy od dobrych kilku lat znaleźliśmy się na podium, uznając wyższość jedynie San Antonio Spurs oraz Cleveland Cavaliers. Matt Moore, który dał się poznać jako wielki entuzjasta sposobu gry C’s, tym razem umiejscowienie Bostończyków na tak wysokim miejscu uargumentował następująco:

To był „monster win” nad Cavaliers! Oczywiście, istnieją zastrzeżenia do gry Celtics, ale nie zmieniają one ich perspektywy na sukces w tym sezonie. Ten zespół gra razem i cały czas notuje postęp. Ale co najważniejsze, C’s dojrzeli do rywalizacji z wielkimi zespołami.

PR-week20

Najlepsza dziesiątka NBA.com Power Ranking (Week #20):

1. (-)* Golden State Warriors
2. (-) San Antonio Spurs
3. (-) Houston Rockets
4. (-) Cleveland Cavaliers
5. (+1) Boston Celtics
6. (+1) Washington Wizards
7. (-2) Utah Jazz
8. (-) Oklahoma City Thunder
9. (-) Toronto Raptors
10. (-) Los Angeles Clippers

15. (-2) Chicago Bulls
16. (+2) Denver Nuggets

* w nawiasie różnica pozycji w porównaniu z poprzednią edycją NBA Power Ranking

Najlepsza dziesiątka ESPN Power Ranking (Week #20):

1. (+2)*San Antonio Spurs
2. (-1) Golden State Warriors
3. (-1) Cleveland Cavaliers
4. (-) Houston Rockets
5. (+3) Washington Wizards
6. (-1) Toronto Raptors
7. (-) Utah Jazz
8. (-2) Boston Celtics
9. (-) Los Angeles Clippers
10. (+1) Memphis Grizzlies

12. (+2) Chicago Bulls
19. (-2) Denver Nuggets

*w nawiasie różnica pozycji w porównaniu z poprzednią edycją ESPN Power Ranking

Najlepsza dziesiątka CBS Sports Power Ranking (Week #20):

1. (+5)*San Antonio Spurs
2. (-) Cleveland Cavaliers
3. (+1) Boston Celtics
4. (+1) Houston Rockets
5. (-4) Golden State Warriors
6. (-3) Washington Wizards
7. (+4) Chicago Bulls
8. (-1) Miami Heat
9. (-) Utah Jazz
10. (+3) Toronto Raptors

15. (-1) Los Angeles Clippers
21. (-3) Denver Nuggets

*w nawiasie różnica pozycji w porównaniu z poprzednią edycją CBS Sports Power Ranking