Power Rankings: Lekki spadek C’s

Sensacyjna porażka w Sacramento z osłabionymi Kings odbiła się na pozycji Boston Celtics w cotygodniowych rankingach, określających aktualną siłę drużyn w lidze. Podopieczni Brada Stevensa utrzymali 4. miejsce w klasyfikacji prowadzonej przez dziennikarzy CBS Sports i zanotowali spadek o jedną lokatę w hierarchiach NBA.com oraz ESPN, plasując się w nich aktualnie tuż za czołową „piątką”. Większe uznanie wśród ekspertów w 17. tygodniu sezonu znalazły ekipy Golden State Warriors, Cleveland Cavaliers, San Antonio Spurs, Houston Rockets oraz Washington Wizards. Od wielu lat nie byliśmy klasyfikowani tak wysoko tuż przed All-Star Weekend.

Wpadka w Sac-Town nie powinna się wydarzyć i każdy jest tego świadomy. Na szczęście ekipa z Bostonu szybko udowodniła, że porażka w Kalifornii była jedynie wypadkiem przy pracy i odniosła dwie wygrane z rzędu na trudnych terenach w Portland oraz Salt Lake City, które trzeba docenić tym bardziej, że zostały odniesione bez kontuzjowanych Avrey’ego Bradley’a oraz Jae Crowdera.

Liczby Celtów nadal nie wyglądają imponująco – Pace: 98.6 (18. miejsce), OffRtg: 109.5 (7. miejsce) oraz DefRtg: 106.3 (20. miejsce) – jednak najważniejszy jest bilans 35-19, który aktualnie jest drugim na Wschodzie oraz piątym w całej lidze.

John Schumann z NBA.com napisał:

Marcus Smart nadal nie może się wstrzelić i tylko Luol Deng i Nikola Mirotić mają gorszą skuteczność wśród zawodników, którzy oddali co najmniej dwieście prób spoza paint. Ale Smart miał w tym tygodniu wielki mecz, w którym osiągnął linijkę 18 pts, 6 reb, 5 ast i 5 stl, co sprawiło, że był ojcem wygranej w Portland nad Trail Blazers. Celtics po przegranej z Kings, grającymi bez zawieszonego Cousinsa, w kolejnych dniach pokonali wspomnianych Blazers, a także Jazz, grając bez Jae Crowdera. Warto również zwrócić uwagę na paradoks gry podopiecznych Brada Stevensa, którzy zdobyli tylko 97,2 pts na 100 posiadań w dwóch meczach z 25. w rankingu obroną Sacramento i aż 122,3 pts na 100 posiadań w dwóch meczach przeciwko Utah, czyli trzeciej obronie w lidze w tym sezonie.

Z kolei Matt Moore z CBS Sports postawił odważną tezę, iż Jae Crowder nie jest wystarczająco doceniany za swoją grę w obecnym sezonie i nie do końca kibice oraz eksperci dostrzegają jego zasługi w świetnym sezonie Celtics. Dziennikarz wskazał, że według niego 26-latek obok kontuzjowanego Bradley’a jest najlepszym obrońcą obwodu, a na pochwały zasługuje również jego prawie 42-procentowa skuteczność zza łuku.

Marc Stein z ESPN w cotygodniowym raporcie stwierdził, że przyjemnym momentem dla Isaiaha Thomasa była wiadomość, którą otrzymał od Toma Brady’ego po zdobyciu przez niego kolejnego pierścienia z Patriots. Ponadto, doświadczony ekspert dodał, że „Mały Wielki Człowiek z Bostonu” nadal przewodzi w lidze z niesamowitą statystyką 10,7 pts/4Q i jest w tym aspekcie lepszy od samego Kobe’go Bryanta, który w sezonie 2005/06 osiągał średnio 9,5 pts w ostatniej kwarcie.

RankingW17

W tym tygodniu zagramy w Dallas z rozpędzonymi ostatnio Mavericks, powoli kiełkującą Philadelphią 76ers oraz fatalnymi w ostatnim czasie Chicago Bulls. Nie są to rywale z topu i co do zasady są sytuowani pod koniec drugiej lub na początku trzeciej dziesiątki – tylko w rankingu CBS Sports ekipa Mavs plasuje się tuż za TOP10. Mimo wszystko trzeba przyznać, że nie będą to tzw. spacerki, choć należy zdawać sobie sprawę, iż istnieje spora szansa, aby z bilansem 3-0 zakończyć ostatni tydzień rozgrywek przez przerwą na weekend gwiazd w Nowym Orleanie.

Najlepsza dziesiątka NBA.com Power Ranking (Week #17):

1. (-)* Golden State Warriors
2. (+2) Houston Rockets
3. (+3) Cleveland Cavaliers
4. (-2) San Antonio Spurs
5. (-2) Washington Wizards
6. (-1) Boston Celtics
7. (-) Utah Jazz
8. (+2) Memphis Grizzlies
9. (-1) Oklahoma City Thunder
10. (-1) Los Angeles Clippers

16. (-3) Chicago Bulls
20. (-2) Dallas Mavericks
22. (-) Philadelphia 76ers

* w nawiasie różnica pozycji w porównaniu z poprzednią edycją NBA Power Ranking

Najlepsza dziesiątka ESPN Power Ranking (Week #17):

1. (-)*Golden State Warriors
2. (+1) Cleveland Cavaliers
3. (-1) San Antonio Spurs
4. (+2) Houston Rockets
5. (-1) Washington Wizards
6. (-1) Boston Celtics
7. (+2) Memphis Grizzlies
8. (-) Utah Jazz
9. (-2) Atlanta Hawks
10. (+3) Miami Heat

16. (+1) Dallas Mavericks
20. (-) Philadelphia 76ers
25. (-7) Chicago Bulls

*w nawiasie różnica pozycji w porównaniu z poprzednią edycją ESPN Power Ranking

Najlepsza dziesiątka CBS Sports Power Ranking (Week #17):

1. (+1)* Golden State Warriors
2. (+3) Cleveland Cavaliers
3. (-) Washington Wizards
4. (-) Boston Celtics
5. (+4) Houston Rockets
6. (-5) San Antonio Spurs
7. (-1) Miami Heat
8. (-1) Memphis Grizzlies
9. (-1) Utah Jazz
10. (+3) Oklahoma City Thunder
11. (+1) Dallas Mavericks

20. (-4) Chicago Bulls
22. (-1) Philadelphia 76ers

*w nawiasie różnica pozycji w porównaniu z poprzednią edycją CBS Sports Power Ranking