Power Rankings: Zadomowieni w 10

Miejmy nadzieję, że Boston Celtics na stałe zadomowili się w najlepszej dziesiątce w cotygodniowych rankingach publikowanych przez stronę NBA.com oraz stacje ESPN i CBS Sport. W tym tygodniu podopieczni Brada Stevensa zostali najbardziej docenieni w klasyfikacji prowadzonej przez dziennikarzy NBA.com, którzy uplasowali ich na wysokim siódmym miejscu. Zeszłotygodniowy bilans 3-1 – w tym wygrane z Heat, Kings oraz 76ers – nie zrobił wrażenia na Marcu Steinie z ESPN, według którego Boston prezentuje aktualnie 10. basket w ligowej stawce, a także ekspercie CBS Sport, który ulokował C’s dwie lokaty niżej niż przed tygodniem. Przykra informacja dla Jaylena Browna „płynie” z KIA Rookie Ladder Rankings.

Za nami dobry tydzień. Zanotowaliśmy trzy zwycięstwa, choć triumfy z Kings i 76ers zostały przez nas – czyt. przez prof. Isaiah Thomasa – wręcz wyszarpane. Styl może i pozostawia jeszcze wiele do życzenia, pewnie z racji przeświadczenia o drzemiącym w naszej ekipie potencjale, ale widać wyraźnie, że ten zespół idzie w dobrym kierunku. Przegraliśmy jedynie z Detroit Pistons i trudno było przełknąć taką porażkę, choć akurat osobiście jestem zdania, że Stevens zbyt długo zwlekał na wpuszczenie w 4Q Thomasa i spółki, co było wręcz zaproszeniem rywali do przeprowadzenia decydującego runu 11-0. Ale spojrzeć trzeba racjonalnie – Tłoki w TD Garden miały „ten dzień”, a w ostatnim czasie w ogóle grają naprawdę solidy basket i to nie przypadek, że zostali uznani przez dziennikarzy NBA.com za najlepszy zespół Eastern Conference podczas siódmego tygodnia rozgrywek 2016/17. Co więcej, Kentavious Caldwell-Pope, który tak mocno dał się nam we znaki w Ogródku, w czterech zeszłotygodniowych spotkaniach uzbierał najwyższy w lidze wskaźnik Player Efficiency Rating, na poziomie +82!

Marc Stein z ESPN drugi tydzień z rzędu uplasował Celtics na 10. miejscu w swoim rankingu, przyznając jednocześnie, że uznaje nas za ścisłą czołówkę Eastern Conference. Z kolei w hierarchii Johna Schumanna awansowaliśmy o dwie pozycje i aktualnie okupujemy szczęśliwą siódemkę. Publicysta NBA.com zauważa:

Celtics wygrali sześć spośród ostatnich ośmiu spotkań. Ofensywa starting line-up jest niezwykle mocna od momentu powrotu do zdrowia Ala Horforda, jednak trzeba stwierdzić, że nadal rozwój zespołu nie jest zgodny z przedsezonowymi oczekiwaniami i wymaganiami. Wszystkie sześć ostatnich zwycięstw Boston odniósł przeciwko zespołom, które aktualnie mają bilans na poziomie 0.500 lub gorszym, a nadto zaledwie raz wygrał więcej niż siedmioma punktami. Aż siedem z najbliższych dziewięciu meczów podopieczni Brada Stevensa zagrają na wyjeździe. Aktualnie mogą pochwalić się serią pięciu kolejnych wygranych poza murami TD Garden.

Podobną opinię na temat naszej dyspozycji wygłosił Matt Moore z CBS Sport, który napisał:

Celtics mają obecnie trzeci bilans na Wschodzie, ale jakość ich wygranych pozostawia wiele do życzenia. Zwycięstwa przeciwko Kings oraz 76ers zostały odniesione łącznie zaledwie sześcioma punktami. Ponadto, ekipa z Bostonu ponownie ma problem z obroną i w tym aspekcie zanotowała spadek do drugiej połowy ligowej klasyfikacji wskaźnika DefRtg. Dobra wiadomość jest jednak taka, że pomimo tych problemów C’s wciąż potrafią wygrywać swoje spotkania.

W tym tygodniu przed nami terminarz trudny, ale jednocześnie mecze zapowiadają się niezwykle ciekawie. Potwierdził to wczorajszy pojedynek w hali Toyota Center, w której nieszczęśliwie i po kontrowersyjnych decyzjach sędziowskich, przegraliśmy z Rockets. Szkoda, że błędy sędziowskie dotknęły tym razem nas i to w tak fantastycznym spotkaniu. Wszyscy musimy się pozbierać, a szczególnie Thomas i Horford, którzy sami tylko wiedzą, jak nie trafili game winnera, ale również Bradley, który najbardziej doświadczył niekompetencji arbitrów – to przecież nie tylko brak zaliczonej trójki, ale również kuriozalne odgwizdanie faulu ofensywnego i w konsekwencji brak akcji and1.

Już jutro gramy z Magic, którzy we wszystkich trzech rankingach, obok Bucks, zanotowali najwyższy awans w stawce w porównaniu z poprzednim tygodniem. W drugiej części tygodnia Celtics czekają naprawdę solidne testy – pojedynki z Raptors i Thunder naświetlą nam sytuację, w którym aktualnie jesteśmy miejscu. Choć trzeba zapowiedzieć, że tych testów będzie więcej, bo w przyszłym tygodniu sprawdzą nas zawsze groźni Hornets oraz wyrafinowani Spurs.

W kwestii statystyk, to nadal szukamy defensywy z poprzedniego sezonu. Co prawda jest znacznie lepiej niż na początku listopada, jednak wskaźnik DefRtg na poziomie105,0 daje nam obecnie dopiero 18. miejsce w stawce. Lepiej prezentujemy się w ataku, bo OffRtg 106.9 to obecnie dziewiąta pozycja. A jak to wygląda z naszymi najbliższymi rywalami? Może to zabrzmi niewiarygodnie, ale Magic to aktualnie trzecia obrona NBA, pomimo przeciętnego bilansu (9-12)! Raptors ze swoim dynamicznym ball-movement i wyczynami DeRozana mają ofensywę na poziomie 113,8 i ustępują jedynie tym niesamowitym gościom z Oakland, zaś Thunder mają w swoich szeregach Westbrooka, który robi wszystko co chce i jak chce. Będzie piekielnie interesująco!

Każdy chyba jest ciekawy, czy w którymś z tych spotkań błyśnie Jaylen Brown, który w ostatnim czasie trochę zgasł. Nasza #3 Draftu po obiecującym początku rozgrywek, od jakiegoś czasu nie wykorzystuje szans otrzymywanych od naszego coacha, co przekłada się negatywnie nie tylko na jego średnie, ale również zaczyna martwić fanów C’s i wielbicieli koszykarskich talentów. Co prawda w starciu z Rockets nasz świeżak zaprezentował się przyzwoicie, ale wątpię, aby ten występ pozwolił mu na powrót do rankingu najlepszych rookies ligi. Do tego potrzebuje czegoś więcej, a konkretnie jakości i powtarzalności solidnej gry, którą w tym sezonie przecież już pokazał, czego najlepszym przykładem może być wyjazdowe spotkanie z Cavaliers.

Najlepsza dziesiątka NBA.com Power Ranking (Week #7):

1. (-)* Golden State Warriors
2. (+1) San Antonio Spurs
3. (+3) Toronto Raptors
4. (-) Los Angeles Clippers
5. (-3) Cleveland Cavaliers
6. (+1) Houston Rockets
7. (+2) Boston Celtics
8. (-3) Chicago Bulls
9. (+5) Utah Jazz
10. (+5) Oklahoma City Thunder

19. (+9) Orlando Magic

* w nawiasie różnica pozycji w porównaniu z poprzednią edycją NBA Power Ranking

Najlepsza dziesiątka ESPN Power Ranking (Week #7):

1. (+1)* Golden State Warriors
2. (+3) Toronto Raptors
3. (-) San Antonio Spurs
4. (-3) Cleveland Cavaliers
5. (-1) Los Angeles Clippers
6. (+1) Houston Rockets
7. (-1) Chicago Bulls
8. (+3) Oklahoma City Thunder
9. (-) Utah Jazz
10. (-) Boston Celtics

19. (+7) Orlando Magic

* w nawiasie różnica pozycji w porównaniu z poprzednią edycją ESPN Power Ranking

Najlepsza dziesiątka CBS Sport Power Ranking (Week #7):

1. (+1)* Golden State Warriors
2. (+1) San Antonio Spurs
3. (+1) Houston Rockets
4. (-3) Cleveland Cavaliers
5. (-) Toronto Raptors
6. (+2) Chicago Bulls
7. (+10) Milwaukee Bucks
8. (+2) Utah Jazz
9. (-2) Boston Celtics
10. (-4) Los Angeles Clippers

17. (+9) Orlando Magic

* w nawiasie różnica pozycji w porównaniu z poprzednią edycją CBS Sport Power Ranking