Zizić dominuje w lidze ABA

Ante Zizić z przytupem rozpoczął nowy sezon i dominuje w rozgrywkach ligi ABA. Po czterech meczach ledwie 19-letni przecież podkoszowy jest jednym z najlepszych zawodników w całej lidze, a w ostatnim spotkaniu zagrał jedne z najlepszych jak dotychczas zawodów w karierze, prowadząc Cibonę do zwycięstwa po dwóch dogrywkach, zdobywając w całym meczu aż 37 punktów, 20 zbiórek oraz trzy bloki. Warto w tym miejscu przypomnieć, że Zizić wcale nie chciał pozostawać w Chorwacji po tegorocznym drafcie, ale Celtics przekonali go do zmiany decyzji, a sam zawodnik bardzo ostro pracował całe lato, przybrał trochę kilogramów i teraz widać tego wszystkiego efekty. A będzie tylko coraz lepszy.

Będzie lepszy, bo lepszy być po prostu musi – ma dopiero 19 lat i jeszcze wszystko przed nim. Pierwszy raport z jego występów w lidze ABA jest bardzo optymistyczny, bo po czterech spotkaniach ma średnie na poziomie 24 punktów, 10 zbiórek oraz ponad dwóch bloków na mecz, trafiając przy tym 70.6 procent rzutów z gry oraz 83.3 procent swoich rzutów wolnych. Te liczby naprawdę robią wrażenie i są po prostu lepsze od tych, które w tej samej lidze kręcili swego czasu inni bałkańscy podkoszowi jak Jusuf Nurkić, Nikola Jokić czy Nikola Peković

Jeśli rozpisać te cztery mecze to prezentują się one następująco (kilk po highlights):

Zizić od początku sezonu pełni jedną z najważniejszych ról w drużynie z Zagrzebia, która obok występów w lidze ABA gra też równocześnie w rozgrywkach ligi chorwackiej (Zizić w pierwszym meczu odpoczywał), a niedługo rozpocznie też zmagania w koszykarskiej lidze mistrzów. 19-latek jest więc centralną postacią ofensywy, co po prostu widać na parkiecie, gdy partnerzy często go szukają, a ten zdobywa punkty na wiele różnych sposobów – tyłem do kosza, przodem do kosza, z półdystansu i w kontrach. Już jest lepszy niż Tyler Zeller.

W obronie ma problemy, jak to bywa z 19-latkami, bo gubi się przeważnie w grze pick-and-roll, choć dzięki dobrej mobilności potrafi sprawić wiele problemów niższym zawodnikom, gdyż świetnie się porusza, a do tego straszy swoim zasięgiem ramion i to uwydatnia się przede wszystkim w tych wszystkich blokach. Fani Celtics mogą być więc pełni nadziei, bo Zizić rzeczywiście wygląda jak zawodnik, który może odnieść w NBA sukces, a przecież on już w tym sezonie chciał dołączyć do bostońskiego zespołu. Celtowie są z nim w stałym kontakcie.

Bardzo fajne jest to, że w przeciwieństwie do Yabusele, mecze Zizicia w różnych rozgrywkach są najczęściej dostępne w całości na YT. Akurat ten niesamowity występ 37/20 gdzieś się na oficjalnym kanale ligi ABA zapodział. EDIT: Mecz jest już w całości dostępny, więc i dominacja Zizica już do obejrzenia w pełni – naprawdę warto. Dodam przy okazji, że warto też zasubskrybować mój kanał, na którym pojawią się już nie tylko skróty z występami graczy Celtics, ale też skróty Zizicia i jak się uda to również te z Guerschonem.