10Q: Czy Zeller przedłuży kontrakt?

Tak jak w ubiegłych latach, tak i w tym roku przeprowadzamy dość krótką, bowiem 10-pytaniową serię, w której nasza redakcja (a czasem może nawet jakiś gość) postara się odpowiedzieć na kilka ważnych pytań dotyczących Boston Celtics przed zbliżającym się wielkimi krokami sezonem regularnym 2015/16. Latem sporo się działo, sporo znaków zapytania także przed nami, więc na pewno będzie ciekawie. Na pytania będziemy odpowiadać aż do końca października – tak, by w sezon wejść odpowiednio przygotowanym. W drugim odcinku skupimy się na osobie Tylera Zellera, który za sobą ma najlepszy w karierze sezon, a przed sobą negocjacje kontraktowe i ewentualne przedłużenie umowy.

KZ: Tak. Skoro obie strony są tym zainteresowane to wszystko na to wskazuje, że tak się stanie. Zeller fajnie pasuje do systemu Stevensa i sezon który właśnie się rozpoczyna powinien być w jego wykonaniu jeszcze lepszy niż minione rozgrywki. Za ile go podpisać? Ciężkie pytanie gdyż wysocy często są przepłacani. Danny przyklepie kontrakt na dobrych warunkach dla obu stron.

KiTt: Wszystko zależy od ceny. Ja w kwestii przedłużenia kontraktu Zellera mam mieszane uczucia. Zdaję sobie sprawę, że miał całkiem udany zeszły sezon, dostawał od Stevensa więcej czasu na parkiecie i ten czas efektywnie wykorzystywał. Natomiast nie uważam, żeby jego usługi były warte 10-12 mln dolarów za sezon, bo o takich pieniądzach się mówi. Zeller nigdy nie będzie gwiazdą tej ligi, co do tego nikt chyba nie ma wątpliwości. Nie będzie też rim protektorem. Średnia jego zbiórek też na kolana nie powala. Owszem, to dobry kandydat role playera wysokiej klasy, być może nawet w kontenderze. Ale nie wiem, czy jest sens zapychania sobie salary cap jego nowym kontraktem, skoro nie mamy jeszcze ustabilizowanego trzonu zespołu. Wierzę w rozsądek Ainge’a i mam nadzieję, że ewentualnie przedłużenie kontraktu Zellera nie okaże się wilgocią, przez którą nie wystrzelą tak oczekiwane przez nas fajerwerki.

Adrian: Prawdopodobnie tak. Jest to w interesie i jego, i organizacji. Zresztą Danny dużego wyboru nie ma jeśli chodzi o centra w składzie. Na pewno będzie starał się zbić cene do poziomu Bradleya i Crowdera – pewnie mu się to nie uda. Będę jednak zaskoczony, jeśli obie strony nie dojda do porozumienia do końca października. Tym bardziej, że sam Tyler mówił o chęci zabezpieczenia swojej przyszłości. Kwota? Patrząc na kontrakt Kantera powinien być 10mln+. Wierzę, że jednak nasz GM zmieści się w 10 mln.

Timi: Tak. Uważam, że strony dojdą do porozumienia, a poprzeczkę mógł wyznaczyć John Henson, który niedawno przedłużył kontrakt z Milwaukee Bucks za około $44 milionów dolarów / 4 lata gry. Zeller daje zupełnie inne rzeczy niż Henson, ale moim zdaniem daje po prostu więcej. Nie zapominajmy, że w ograniczonym czasie gry Zeller był w ubiegłym sezonie naprawdę efektywnym zawodnikiem. Nie jest tytanem obrony, ale udowodniałem też, że naprawdę nie jest pod tym względem zły. Pasuje do drużyny, wciąż ma jeszcze sporo potencjału. Marzeniem byłoby mieć go za mniej niż $10 milionów dolarów rocznie, ale przy rosnącym progu salary cap nie wydaję mi się to możliwe.