Crowder z ofertą kwalifikacyjną

Do końca niedzieli Boston Celtics mieli czas, aby przedłożyć ofertę kwalifikacyjną o wartości $1.1 miliona dolarów dla Jae Crowdera. Wszystkie papierki zostały przygotowane w sobotę i Celtowie zastrzegli tym samym Crowdera, który od 1 lipca będzie wolnym agentem. Dzięki temu zabiegowi C’s mogą wyrównać każdą ofertę, jaką przyjmie 24-letni skrzydłowy, który w Bostonie jest dzięki transferowi Rajona Rondo. Przedłożenie oferty kwalifikacyjnej nie jest jednak zaskoczeniem, bo Danny Ainge już od wielu tygodni powtarza, że zatrzymanie Crowdera jest jednym z priorytetów na tegoroczny offseason, podczas gdy sam zainteresowany powtarza, że w jego intencji jest pozostanie w bostońskim zespole.

Jae Crowder ma za sobą najlepszy sezon w karierze. Nie zaczął się on zbyt dobrze, ale po transferze do Celtics los skrzydłowego się obrócił, a dzięki zaufaniu Brada Stevensa stał się on ważną postacią w rotacji zespołu. Zmagania w sezonie regularnym zakończył ze średnimi na poziomie career-high 9.5 punktów, 4.6 zbiórek, 1.6 asyst oraz 1.0 przechwytów w 57 występach w barwach Celtics. Co ciekawe, rozegrał 82 spotkania, choć przez transfer między klubami mógł zaliczyć nawet o trzy więcej.

Po złożeniu oferty kwalifikacyjnej, co było wymogiem, aby Celtowie uzyskali prawo do wyrównania ofert. W tym momencie, zastrzeżony wolny agent Crowder ma trzy opcje:

  1. negocjacje z Celtami,
  2. negocjacje z innym klubem (z zastrzeżeniem, że C’s mogą wyrównać każdą ofertę kontraktu),
  3. przyjęcie oferty kwalifikacyjnej, dzięki której Crowder zarobi w przyszłym sezonie $1.1 miliona dolarów, a po jego zakończeniu wejdzie na rynek jako niezastrzeżony wolny agent.

Oczywiście raczej pewne jest, że w grze będzie przede wszystkim opcja numer jeden i Celtics będą chcieli dogadać się z Crowderem tak szybko, jak przed rokiem zrobili to z Averym Bradleyem. Danny Ainge ma bowiem nadzieję, że uniknie jakiejś niepotrzebnej wojny na oferty, która mogłaby zabrać nie tylko więcej pieniędzy, ale też bardzo cenny czas. Pozostaje jeszcze kwestia tego, jakiej wielkości kontrakt uda się wynegocjować – po dobrym sezonie wartość Crowdera na pewno wzrosła, mówi się więc o $5-6 milionach rocznie. Co Wy na to?