Trade deadline, czyli co może zrobić Danny Ainge?

Tylko tydzień pozostał do tegorocznego trade deadline i w opinii wielu zajmujących się NBA osób to właśnie Celtics mogą być jedną z najaktywniejszych w tych dniach drużyn. Co powinien zrobić Danny Ainge? W poniższym artykule proponujemy zbiór wybranych propozycji z internetu, ale jednocześnie zachęcamy do aktywnego udziału w dyskusji i przedstawiania swoich pomysłów w komentarzach.

 

 

 

Wiele wskazuje na to, że dla Brandona Bassa są to ostatnie dni w barwach Celtów. Zawodnik ten jest jednym z najczęściej wymienianych w plotkach transferowych – zainteresowani są nim podobno Warriors, Bobcats i Suns – więcej na ten temat pisaliśmy 10 lutego. Inny zawodnik, którego los jest niepewny, to Jeff Green – w tym przypadku Danny podobno bardzo aktywnie szuka chętnych. Nie zmienia to faktu, że tak naprawdę praktycznie każdy zawodnik jest osiągalny za odpowiednią cenę (choć prawdopodobieństwo transferu Rondo czy Sullingera jet raczej niewielkie). Jakie ruchy mogą w najbliższych dniach zrobić Celtics?

1. Do Celtics: Brook Lopez
Do Nets: Omar Asik, pick z pierwszej rundy od 76ers (2014), pick z pierwszej rundy od Bostonu (2016)
Do Houston: Kris Humphries

Dla nas wygląda to bardzo fajnie – za spadający kontrakt Humphriesa i jeden pick otrzymujemy Brooka Lopeza, który nie dość, że jest świetnym zawodnikiem, to jeszcze (dzięki kontuzji) nie przeszkodzi w tegorocznym tankowaniu.  Wariant ten jest jednak mało prawdopodobny, bo Rockets pokazali już, że tanio Asika nie oddadzą – sam Humphries to raczej za mało, by ich przekonać.

2. Brandon Bass i Keith Bogans oraz pick z pierwszej rundy od 76ers (2014) do Rockets za Omara Asika.

Podobnie jak wyżej.  Rockets odrzucili już ofertę w postaci Bassa, Lee i picku w 2015 roku – aczkolwiek bliżej deadline’u mogą być bardziej skłonni do ustępstw.

3.  Jeff Green i pick Nets/Hawks (pierwsza runda 2014) do Jazz za Gordona Haywarda i Marvina Williamsa.

Kontrakt Williamsa się kończy, więc chodzi tutaj przede wszystkim o Haywarda. Jak wiadomo, zawodnik ten zna się z Bradem Stevensem i jest postacią, o której w kontekście Bostonu mówi się od dawna – pytanie tylko, czy cena tutaj podana nie jest za wysoka. Do tego dochodzi ryzyko, że w offseason trzeba będzie zapłacić mu dużo… niewykluczone, że zbyt dużo.

4. Jeff Green i Brandon Bass do Bobcats za spadający kontrakt Bena Gordona i pick Charlotte z tegorocznej pierwszej rundy.

Dostajemy kolejny pick ze zbliżającego się draftu, który może być najsilniejszym (i najszerszym) od lat. A na dodatek to:

cap space

5. Jeff Green do Hawks za DeMarre Carrolla oraz Eltona Branda i pick w drafcie.

Hawks są podobno zainteresowani Greenem, na którego wcale może nie być tak wielu chętnych z powodu niemałego kontraktu. Umowa Carrolla obowiązuje jeszcze rok, ale nie jest wielka, natomiast Branda kończy się po tym sezonie. Bez picków w drafcie raczej nie wchodzi to w grę, wszystko więc zależy od tego, jakie wybory są w stanie zaoferować Hawks.

6. Bass, chroniony pick z tegorocznej pierwszej rundy, pick od 76ers  do Thunder za Jeremy’ego Lamba, Nicka Collisona (ponad 2 miliony w przyszłym sezonie), Hasheema Thabeeta (niegwarantowany po tym sezonie) oraz Andre Robersona.

Tym razem nie o oszczędności chodzi, ale o ściągnięcie młodego talentu w postaci Lamba, dla którego w Thunder może być za ciasno. Picki w drafcie są konieczne, gdyż Bass dla OKC byłby tylko rezerwowym.

7. Avery Bradley / Kelly Olynyk + pick(i) do Nuggets za Kennetha Farieda.

Nuggets są podobno otwarci na handel młodym podkoszowym, więc Danny z pewnością przynajmniej przeanalizuje możliwości.  Do Olynyka z pewnością trzeba dorzucić jakiś wybór w drafcie, podczas gdy wymiana Bradleya wygląda uczciwie dla obu stron. Ainge może jednak ciągle planować przedłużenie kontraktu Avery’ego… aczkolwiek w takim wypadku ryzykujemy utratę go za darmo.

8. Brandon Bass i pick do Nuggets za Kennetha Farieda oraz Andre Millera.

Kontrakt Millera jest podobny do Bassa i kończy się po następnym sezonie, a Nuggets chcą się go pozbyć. Ciągle jednak musielibyśmy pewnie dorzucić jakiś wybór w drafcie.

9. Jeff Green i Brandon Bass do Pistons za Josha Smitha.

O ewentualnym ściągnięciu Smitha do Bostonu też mówi się od dawna, ale w chwili obecnej – i w takim kształcie – nie wydaje się to być dobrym interesem dla C’s. Kumpel Rondo kumplem Rondo, ale na sf sobie radzi średnio, na pf mamy Sully’ego – a na dodatek kontrakt, który podpisał z Detroit, jest tragiczny.

10. Avery Bradley i  Vitor Faverani do Pistons za Grega Monroe.

Kolejny pomysł na transfer z Detroit. Pistons nie zależy na pozbyciu się Monroe, więc trzeba im przedstawić naprawdę wartościową ofertę – Bradley wydaje się tu naturalnym kandydatem. Pytanie które się już pojawiło – czy Danny jest skłonny go oddać w takiej sytuacji. Druga wątpliwość dotyczy samego Monroe – kończy mu się teraz kontrakt i podobno oczekuje maksymalnej oferty. Czy Ainge jest skłonny mu tyle zapłacić?

11. Jeff Green i Brandon Bass do Pistons za Grega Monroe i Rodney’a Stuckey’a.

Ta oferta jest dla tych, którzy zdecydowanie nie chcieliby oddawać Bradley’a. Oczywiście dla Bostonu zamiast Bassa lepiej byłoby włączyć Keitha Bogansa, ale szanse na to, że Pistons się na to zgodzi są znikome. Detroit w tej sytuacji przesuwa Smitha z powrotem na pf, na sf ma Greena a Bass staje się wartościowym wkładem z ławki. My oddajemy dwa stosunkowo długie i kosztowne kontrakty za perspektywy na długoterminowe podpisanie Monroe i schodzący kontrakt Stuckey’a, którego Ainge mógłby spróbować zachować, zwłaszcza w przypadku odejścia Bradley’a.

12. Keith Bogans / Vitor Faverani / Kelly Olynyk + pick(i) – lub sam Avery Bradley do Cavs za Diona Waitersa.

Cavs rozważają pozbycie się niedawnego 2 wyboru w drafcie. Spróbować można – za odpowiednią cenę.

13. Brandon Bass i Gerald Wallace do Bobcats za Bena Gordona.

A może w taki sposób pozbyć się Wallace? Kontrakt Gordona schodzi po tym sezonie, za Bassa oczywiście nic więcej byśmy nie dostali – byłby to koszt wciśnięcia najgorszego kontraktu w Bostonie od dawna. Pytanie jednak, czy Bobcats byliby skłonni wziąć na siebie to obciążenie.

14. Brandon Bass i Keith Bogans do Bobcats za Bena Gordona + pick.

Bardziej realistyczny wariant powyższego. Wszystko zależy od tego, jakie picki wchodziłyby w grę.

15. Brandon Bass do Bobcats za Biyombo i Haywooda.

Mało prawdopodobne, ale spróbować nie zaszkodzi. Bobcats dostaliby bardziej dojrzałego zawodnika, my talent w postaci Biyombo, ale jednocześnie musielibyśmy wziąć trzyletni kontrakt Haywooda (nieco ponad 2 miliony).

16. Brandon Bass do Warriors za H. Barnesa, Nemanję Nedovica i Festusa Ezeli.

Młode (i tanie) talenty za Bassa.

17. Rajon Rondo i Gerald Wallace do Knicks za Amare Stoudemire + jakieś tragiczne picki które im zostały.

Tak, Knicks ciągle marzą o ściągnięciu Rajona. Komentarz co do sensowności tego rozwiązania raczej nie jest potrzebny.

18. Brandon Bass i Gerald Wallace do Phoenix Suns za Emekę Okafora.

Celtowie pozbywają się niewygodnych kontraktów, otrzymując spadającą umowę Okafora i wzmacniając tym samym Suns (Okafor nie gra z powodu kontuzji).

Jakie są wasze pomysły? Przedstawiajcie je w komentarzach, pisząc jednocześnie, dlaczego wychodzicie właśnie z takim pomysłem. Możecie też podsyłać linki z Trade Machine, która jak co roku o tej porze przeżywa oblężenie i jest nieodłącznym elementem fana NBA.