5 pytań do: Sebastian Hetman

Przed Wami czwarty wpis z naszej serii „Pięć pytań do”, w której co jakiś czas pytamy różne osoby, przeważnie dziennikarzy i blogerów – także zagranicznych – o różne tematy związane z Boston Celtics i nie tylko. Swoje pytania możecie też zadać i Wy poprzez wysłanie ich na maila redakcyjnego lub też mojego – najciekawsze pytania zostaną oczywiście zadane kolejnej osobie przy kolejnym wpisie. Naszym kolejnym gościem jest Sebastian Hetman, czyli jeden z nielicznych w Polsce ekspertów od NCAA, którego teksty możecie czytać m.in. na SzóstymGraczu czy w magazynie MVP, a którego pytaliśmy przede wszystkim o dobrze znaną mu postać Brada Stevensa, debiutującego w tym sezonie na ławce trenerskiej NBA.

1. Czy Brad Stevens poradzi sobie w NBA?

Ciężko to stwierdzić na dzień dzisiejszy, ale na poziomie NCAA doprowadzał małą uczelnię ze stanu Indiana dwa razy do finału. Stevens to inwestycja długoterminowa, a proces przebudowy w Bostonie może potrwać co najmniej 3-4 lata. Dlatego ten sezon będzie dla Stevensa sezonem poświęconym na adaptację. Nie zapominajmy, że jest młodym i ambitnym trenerem, a Celtics nie sięgnęliby po niego, gdyby nie był wart zainwestowania.

2. Jaki styl preferowały drużyny Stevensa w NCAA?

Butler Bulldogs grali przede wszystkim mądrze. Stevens wyciskał z każdego gracza maksimum i dawał szansę wszystkim, nawet tym z końca ławki. Jego system opierał się na zaawansowanych statystykach i owszem, miał w swoim składach wyróżniających się graczy (Gordon Hayward, Matt Howard, Shelvin Mack), ale masa role-players przyczyniała się do sukcesów Bulldogs. Butler kojarzyli się z defensywą, twardą walką na każdym centymetrze parkietu i rzucaniem wielu, wielu trójek.

3. Czy Celtics powinni tankować w przyszłym sezonie?

Ciężko mówić o tankowaniu w klubie o tak wielkiej dumie i niesamowitej tradycji. Podejrzewam jednak, że obecny skład nie będzie w stanie wykrzesać więcej niż 23-25 zwycięstw. Czy warto tankować? Warto pod względem chęci pozyskania Andrew Wigginsa, ale nie zapominajmy, że w klasie 2014 cała pierwsza dziesiątka będzie bardzo utalentowana. Ostatecznie nawet powrót Rondo może zostać przedłużany, więc kierownictwo C’s musi obrać jakąś koncepcję. Ale tak, powinni włączyć się do walki o Wigginsa, ale nie tak jawnie, jak robi to np. Philadelphia.

4. Jaka Twoim zdaniem jest najmocniejsza cecha Stevensa i dlaczego?

Stevens, podobnie jak Rivers, jest tzw „player’s coach”. To młody gość, który potrafi nawiązać wspólny język z każdym i każdego traktuje na równi. Dobre relacje i chemia w zespole od zawsze były ważne w koszykówce. W Butler Stevens traktował swoich studentów jak przyjaciół, kolegów z hali treningowej. To sympatyczny facet o twarzy gimnazjalisty, w środku zacięty taktyk i wojownik.

5. Kiedy spodziewasz się powrotu Rajona Rondo i dlaczego?

Rondo może wrócić jeszcze w tym roku, ale podejrzewam, że jego powrót może przesunąć się na styczeń/luty. Z jednej strony Celtics mogą chcieć tankować, więc jego powrót w tym wypadku jest po prostu bezsensowny. Z drugiej strony górę wziąć może marketing, a sam Rondo będzie chciał udowodnić w drugiej połowie sezonu, że Celtics to jego drużyna. Rehabilitacja idzie ponoć zgodnie z planem, ale czy warto narażać gracza w zespole, który nie gra o Playoffs, a raczej o czołowy pick w Top 10 Draftu? Obstawiając – wróci po All-Star Weekend.